آموزشی

راه های اندازه گیری فشار آب منزل +دستورالعمل کامل

راه های اندازه گیری فشار آب در ساختمان

آیا تا به حال به این فکرده‌اید که چگونه یک قطره آب ساده می‌تواند کل زندگی شما را در منزل تحت تأثیر قرار دهد؟ نبود آب یکی از کلافه کننده‌ترین لحظه‌های زندگی همه ما محسوب می‌شود. بی‌شک، فشار آب هم به تبع آن از اهمیت زیادی برخوردار است. فرض کنید که در حمام هستید و آب با فشار بسیار کم و قطره قطره به دست شما می‌رسد، قطعا حال شما دست کمی از بی آبی ندارد!

همواره درگیری با مشکلات ناشی از فشار آب ضعیف می‌تواند تجربه ناخوشایندی در روزمره ما باشد. احساس عدم امنیت در استفاده از سرویس‌های بهداشتی، دوش یا شیرآلات منزل نه تنها وقت‌گیر است، بلکه ممکن است در روزمرگی‌ها و آرامش زندگی روزمره ما خلل وارد کند. اما آیا تا به حال به اهمیت بررسی و اندازه‌گیری فشار آب ساختمان فکر کرده‌اید؟ آیا می دانید چرا باید فشار آب خانه را بررسی کنیم؟

در این مقاله، به طور جامع به بررسی اهمیت اندازه‌گیری فشار آب ساختمان می‌پردازیم. شما با خواندن این مقاله، به دلایل مختلفی که ما روزانه با آنها در خانه روبرو هستیم و اهمیت این موضوع آشنا خواهید شد.

همراه با ما باشید و با اندازه‌گیری فشار آب، مشکلاتی که تا به حال ممکن است نادیده گرفته باشید را شناسایی کنید و راه حل‌هایی برای بهبود وضعیت آب در منزلتان پیدا کنید.

چرا باید فشار آب را اندازه گرفت؟

اندازه‌گیری فشار آب ساختمان می‌تواند به شما اطلاعات مفیدی درباره عملکرد و کیفیت سیستم آب داخلی منزل یا محل کار شما بدهد. برخی از دلایل مهم برای اندازه‌گیری فشار آب در خانه عبارتند از:

حفظ تجهیزات: فشار آب نامناسب می‌تواند تجهیزات آبی مانند لوله‌ها، شیرآلات، پمپ‌ها و تجهیزات آب گرم، را تحت تأثیر قرار دهد. فشار زیاد ممکن است باعث ترکیدگی یا خراب شدن لوله‌ها و شیرآلات شود و فشار ضعیف می‌تواند عملکرد تجهیزات را کاهش دهد. با اندازه‌گیری فشار آب، می‌توانید مشکلات پنهان را شناسایی کرده و در صورت لزوم اقدام به تعمیر یا تغییر تجهیزات کنید.

مصرف بهینه آب: فشار آب مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا مصرف آب را بهینه‌سازی کنید. در صورتی که فشار آب بیش از حد زیاد باشد، ممکن است برای کنترل مصرف آب، شیرآلات را بیش از اندازه سفت ببندید. از طرف دیگر، فشار آب ضعیف ممکن است منجر به استفاده بیشتر از آب برای انجام کارهای روزمره شود. با اندازه‌گیری فشار آب ساختمان، می‌توانید میزان دقیق مصرف آب را تنظیم کرده و صرفه‌جویی در مصرف آب داشته باشید.

کمبود آب: فشار آب پایین ممکن است باعث کمبود آب در منزل شود. به این صورت که این فشار کم نشانه‌ای برای وجود مشکلی باشد و بی توجهی به آن باعث کمبود آب طولانی مدت شود. این موضوع می‌تواند به مشکلات در استفاده از آب برای فعالیت‌های روزمره مانند آشپزی، شستشوی لباس و ظرف‌شویی منجر شود. با بررسی فشار آب، می‌توانید مشکل را شناسایی کرده و به تعمیر یا بهبود سیستم آب خانه بپردازید. 

آب مورد نیاز در خانه، چند گالن در دقیقه است؟

با توجه به نیازهای مصرف آب متفاوت در خانه‌ها، جریان آب مورد نیاز ممکن است متغیر باشد. با این حال، به طور کلی جریان گالن در دقیقه (GPM) حداقل 6 GPM برای تعداد خانواده‌های استاندارد توصیه می‌شود.

این جریان میزانی است که به شما اجازه می‌دهد نیازهای روزانه خود را به خوبی برآورده کنید، حتی در ساعات اوج مصرف آب. این شامل استفاده از سرویس‌های بهداشتی، دوش، شیرآلات و سایر تجهیزات آب در خانه است.

در این مقاله به شرح مفصل اینکه به چه مقدار آب در ساختمان نیاز داریم پرداختیم با این حال، برای تعیین دقیق تر جریان آب مورد نیاز، بهتر است با یک تکنسین تخصصی یا کارشناس مرتبط با سیستم آب خانه تماس بگیرید. آنها می‌توانند بر اساس نیازها و شرایط خاص خانه شما، جریان آب مناسب را محاسبه و به شما توصیه کنند.

 وسایل مورد نیاز برای اندازه‌گیری فشار آب منزل

 • گیج فشار: یک گیج فشار استاندارد با واحد PSI را برای اندازه‌گیری فشار آب استفاده کنید. می‌توانید این گیج را از فروشگاه‌های ابزارآلات تهیه کنید.
 • پیچ گوشتی: برای نصب گیج فشار، ممکن است نیاز به پیچ گوشتی داشته باشید. این وسیله برای باز و بسته کردن قطعات و اتصالات استفاده می‌شود.
 • آچار قابل تنظیم: یک آچار قابل تنظیم مانند آچار فرانسه می‌تواند برای آب‌بندی و نصب گیج فشار مفید باشد. با استفاده از آچار، محل اتصال گیج فشار را محکم و آب‌بندی کنید.
 • دفترچه یادداشت: در صورت تمایل، می‌توانید میزان فشار آب ثبت شده در دوره‌های مختلف را در دفترچه‌ای یادداشت کنید. این به شما کمک می‌کند تا تاریخچه‌ای از میزان فشار آب منزلتان را در اختیار داشته باشید.

لطفاً توجه داشته باشید که نصب و تنظیم گیج فشار به نیروی زیادی نیاز ندارد و معمولاً با دست قابل انجام است. در صورت داشتن هر گونه شک و یا بروز مشکلات، بهتر است از کارشناسان مجرب در این زمینه کمک بگیرید. پیشنهاد میشود مقاله محاسبه فشار آب بدون گیج یا فشار سنج را نیز مطالعه کنید. 

دستورالعمل کامل برای نصب و استفاده از گیج فشار آب در منزل

 • انتخاب مکان مناسب:

اگر آب مصرفی منزلتان را از سیستم لوله‌کشی آب شهری دریافت می‌کنید، بهترین مکان برای نصب گیج فشار، نزدیکترین شیر آب به لوله‌های انشعاب اصلی است.

اگر از مخزن آب استفاده می‌کنید، مکان‌های اطراف مخزن آب و یا نزدیکترین شیر آب به مخزن، برای نصب گیج فشار مناسب هستند.

 •  اطمینان حاصل کنید که شیرها بسته باشند:

قبل از نصب گیج فشار، مطمئن شوید که تمامی شیرهای آب داخل منزل و ساختمان بسته شده باشند. همچنین دستگاه‌هایی مانند ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و لوازم آبیاری را تا پایان کار خاموش نگه دارید.

 • نصب گیج فشار:

از پیچ گوشتی استفاده کنید تا گیج فشار را به شیر آب متصل کنید. مطمئن شوید که گیج فشار به طور محکم و آب‌بندی شده به شیر آب متصل شده است.

 • چک کردن فشار آب:

شیر آب را به طور کامل باز کنید. به طور ایده‌آل، فشار آب خانه باید بین 2 تا 4 بار (Bar) باشد و هرگز بالاتر از 5 بار (Bar) نباشد.

 •  یادداشت کردن نتایج:

در صورت تمایل، میزان فشار آب ثبت شده را در دفترچه یادداشت یا جایی دیگری نوشته و نگه دارید.

در طول زمان، می‌توانید میزان فشار آب را مقایسه کنید و در صورت وجود تغییرات غیرمعمول، به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

لطفاً به یاد داشته باشید که این دستورالعمل یک راهنمای کلی است و برای موارد خاصی ممکن است نیاز به تنظیمات و اقدامات بیشتری داشته باشید.

توجه داشته باشید اگر میزان فشار آب نمایش داده شده بیش از حد مجاز است، اقدام زیر را انجام دهید:

اگر از شیر فشارشکن استفاده نمی‌کنید و از پمپ برای تامین آب استفاده می‌کنید، نسبت به تنظیمات کلید اتومات (فشار ماکسیمم) پمپ اقدام کنید. اگر از شیر فشارشکن استفاده می‌کنید، می‌توانید فشار مورد نظر خود را با استفاده از شیر فشارشکن تنظیم کنید.

در صورت داشتن هر گونه سوال یا مشکل، بهتر است از کمک یک کارشناس مجرب در زمینه آب و فشار آب استفاده کنید.

عوامل تاثیر گذار بر فشار آب خانه

عواملی که بر میانگین فشار آب خانه تأثیر می‌گذارند عبارتند از:

 • نشتی لوله‌ها: نشتی در لوله‌ها می‌تواند باعث کاهش فشار آب در خانه شود.
 • تشکیل رسوب: رسوبات آب می‌تواند باعث کاهش جریان آب و افت فشار آب شود.
 • خرابی رگلاتور فشار: رگلاتورها یا PRVها (Pressure Reducing Valves) که مسئول کنترل فشار آب ورودی به خانه هستند، در صورت خرابی ممکن است فشار آب را به درستی کنترل نکنند.
 • بسته بودن شیر کنتور: شیر کنتور آب در مسیر خط لوله اصلی می‌تواند بسته باشد و باعث کاهش فشار آب در خانه شود.
 • خوردگی لوله‌ها: خوردگی و زنگ زدگی لوله‌های آب می‌تواند باعث کاهش سرعت جریان آب و در نتیجه کاهش فشار آب شود.
 • زمان‌های خاصی از روز: در برخی زمان‌های خاص از روز، مصرف آب بیشتر است و در نتیجه ممکن است فشار آب در خانه کاهش یابد. به عنوان مثال، در ساعات اوج مصرف آب که صبح و عصر است و معمولاً برای کار و مدرسه آماده می‌شویم از آب زیاد استفاده می‌کنیم.

به منظور تشخیص و رفع مشکلات مربوط به فشار آب در خانه، می‌توانید با یک تکنسین متخصص در این زمینه تماس بگیرید تا مشکل را تشخیص داده و اقدامات لازم را انجام دهد. 

سخن پایانی

در پایان، می‌توانیم بگوییم که فشار آب مناسب در خانه امری مهم است و برای راحتی و استفاده بهینه از آب، باید به مشکلات مربوط به کاهش فشار آب توجه کنیم. از این رو، اگر با افت فشار آب در خانه مواجه هستید، بهتر است علل احتمالی را بررسی کنید و در صورت لزوم با متخصصین این حوزه مشورت کنید تا مشکل را تشخیص داده و راه‌حل مناسب را ارائه دهند. منبع آب بهینه و فشار آب مناسب، از مواردی است که به راحتی و آسایش شما در خانه کمک می‌کند. در آخر پیشنهاد می کنیم مقاله راه های افزایش فشار آب ساختمان را نیز مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *