معرفی محصولات

مخازن انبساط

مخزن انبساط چیست؟

منبع انبساط، مخزنی است که فشار اضافی سیالات گرم شده را متعادل کرده و کمبود آب در گردش درون سیستم های حرارت مرکزی را جبران می کند. منابع انبساط با دو هدف کاهش فشار آب ناشی از گرم شدن و افزایش حجم بخار آب در دیگ ها و پکیج ها و جبران نمودن کاهش فشار ناشی از کم شدن آب در سیستم های حرارت مرکزی به کار می روند.

 در سیستم های گرمایش مرکزی دمای آب در گردش داخل لوله ها بر اثر حرارت، بالا رفته و به دنبال آن حجم آب در گردش افزایش می یابد. این افزایش حجم می تواند به لوله ها و اتصالات سیستم گرمایشی فشار وارد کرده و منجر به ترکیدگی و انفجار قسمت هایی مانند دیگ سیستم گرمایش ساختمان شود. معمولا برای جلوگیری از این اتفاق شیر اطمینان سیستم گرمایشی وارد عمل شده و قسمتی از آب تخلیه می شود تا فشار به میزان استاندارد کاهش یابد. با این حال تکیه بر شیرهای اطمینان گزینه مناسبی نمی باشد چرا که از یک طرف ممکن است در اثر بروز مشکل فنی وارد عمل نشده و خطراتی ایجاد کنند و از طرف دیگر با باز شدن شیر اطمینان شما حجم قابل توجهی از آب گرم سیستم را از دست خواهید داد.

برای حل این مسئله مخازن انبساط استفاده می شوند. این مخازن بر روی قسمتی از سیستم لوله کشی سیستم گرمایشی نصب شده و تغییرات ناشی از افزایش فشار را کنترل می کنند. این مخازن نه تنها می توانند تغییرات افزایش فشار را کنترل کنند بلکه می توانند کاهش فشار آب ناشی از نشتی در سیستم را نیز جبران کنند.

بر این اساس انواع مختلفی از مخازن انبساط وجود دارند که به دو دسته مخازن انبساط باز و مخازن انبساط بسته تقسیم بندی می شوند.

مخزن انبساط حجم 110_ البرز مخزن

منبع انبساط بسته

منبع انبساط بسته بر خلاف نوع باز در فاصله کمی با دیگ سیستم حرارتی و در ارتفاع پایین تر نصب می گردند. فشار موجود در مخزن انبساط بسته، توسط یک مکانیسم به وسیله بالشتک های هوا و یا گازی مانند ازت تامین می شود و با فشار هوای آزاد ارتباطی ندارد. این مخزن معمولا داخل موتورخانه ها و یا هرجای دیگری از ساختمان قابل  نصب می باشد. در سیستم های گرمایش با دمای زیاد و در مواردی که به دلیل محدودیت فضا و ارتفاع، استفاده از منبع انبساط باز میسر نمی باشد از مخرن انبساط بسته استفاده می شود. حجم درون این نوع مخزن به صورتی است که در آن  گازهای بی اثر از قبیل ازت و آب از هم جدا میشوند و با فشار گاز و فشار آب نیز متعادل میگردد.

 

محاسبه حجم منبع انبساط بسته قابل تنظیم

برای محاسبه حجم منبع انبساط بسته قابل تنظیم می توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

 

Vt=(0.00041*T-0.0466) *Vs/((Pa/Pf)-(Pa/Po))

 

Vt: بیان کننده حجم مورد نیاز

Vs: حجم آب موجود در سیستم گرمایشی (بر حسب گالن)

 T: میانگین دمای سیستم گرمایش (بر حسب فارنهایت)

Pa: فشار هوای موجود در مکان نصب منبع (بر حسب پوند بر اینچ)

Pf : فشار وارده بر سیستم پس از پر شدن آب داخل مخزن (برحسب پوند بر اینچ)

Po: حداکثر فشار وارده به مخزن پس از رسیدن آب به حداکثر دما و افزایش حجم (بر حسب پوند بر اینچ)

 

منبع انبساط باز

این نوع از منبع انبساط، به طور مستقیم با هوای آزاد در ارتباط بوده و در واقع از فشار هوا برای ایجاد تعادل در فشار آب و میزان بخار موجود در دیگ و همچنین جبران آب کاهش یافته در سیستم استفاده میکند. مخزن انبساط بازهمیشه درارتفاعی بالاتر از دو متر از آخرین مبدل حرارتی در ساختمان قرار داده میشود، تا بتواند فشار کل سیستم را به بهترین شکل ممکن بالانس و از هدر رفت آب جلوگیری کند. فشار طبیعی هوا قدرت زیادی نداشته و برای محیط هایی با فشار بالا مناسب نمی باشد. از این جهت از مخزن انبساط باز در محیط هایی که نیاز به فشار کمی دارند استفاده میشود. جنس این مخازن، پلی اتیلنی یا پلاستیکی است.

 

نحوه عملکرد منبع انبساط باز

 1. با بالا رفتن دما، حجم و فشار آب موجود در سیستم گرمایشی افزایش یافته و سطح آب درون مخزن بالا می آید.
 2. مخزن با اعمال فشار هوای وارد شده به آن سعی در انتقال آب به سایر بخش های سیستم حرارتی می کند و به این ترتیب باعث می شود آب به راحتی و با فشار مناسب در لوله ها به گردش درآید.
 3. در صورتی که در سیستم نشتی وجود داشته باشد و میزان آب موجود در گردش کاهش یابد، مخزن به صورت خود به خود وارد عمل شده و با اتصالی که به آب شهری دارد این کسری آب را جبران می کند.
 4. در صورت افزایش فشار بیش از حد و غیر قابل کنترل، بخشی از آب و بخار از شیرهای تخلیه اضطراری خارجی خواهند شد.

 

چرا منبع انبساط پلی اتیلن؟

مخزن انبساط حجم 140_ البرز مخزن
 • مقاوم در برابر خوردگی
 • طول عمر بالا
 • قیمت پایین تر
 • جابجایی و حمل و نقل آسان

معایب منبع انبساط باز چیست؟

 • عدم مناسب بودن برای فشارهای بالا
 • اتلاف انرژی زیاد در اثر تماس مستقیم با هوای سرد
 • نیاز به داشتن لوله کشی در پشت بام
 • زنگ زدگی در اثر مجاورت با هوای آزاد
 • هدر رفت آب در صورت تخلیه اضطراری

 

نحوه محاسبه حجم مخزن انبساط

با استفاده از فرمول تخمینی زیر می توان حجم منبع انبساط باز را تعیین کرد:

 

V=Q*1.5/1000

v : حجم منبع انبساط باز به لیتر

Q : ظرفیت حرارتی دیگ در نظر گرفته شده برای سیستم حرارت مرکزی برحسب کیلوکالری بر ساعت است.

 

عوامل موثر بر حجم مخزن انبساط باز

 • محاسبه حجم آب در گردش در سیستم گرمایشی
 • محاسبه قطر لوله های ورود و خروج در منبع انبساط باز
 • محاسبه حجم منبع انبساط بسته
 • محاسبه حجم منبع انبساط بسته قابل تنظیم
 • ظرفیت دمایی دیگ مورد استفاده در سیستم گرمایش مرکزی

 

ویژگی های مخازن انبساط تهران پلیمر یارا

مخزن انبساط البرز مخزن
 • ظرفیت از 80 لیتر تا 110 لیتر، در انواع تک لایه شفاف، دولایه و سه لایه ضد جلبک، سه لایه و چهار لایه آنتی باکتریال
 • مناسب ترین نوع مخزن برای ذخیره سازی و نگهداری انواع مایعات آشامیدنی، شیمیایی، دارویی، سوخت ها، اسیدها و …
 • تنها مخازن تولید شده با تکنولوژی نانو، کاملا بهداشتی و آنتی باکتریال مورد تایید انستیتو پاستور و جهادهای دانشگاهی در ایران
 • بهترین انتخاب برای ذخیره سازی آب شرب و مایعات غذایی بدون تغییر در رنگ، بو و مزه آن به دلیل استفاده از مواد اولیه درجه یک و فودگرید
 • دارای نشان ملی استاندارد از سازمان ملی استاندارد و پروانه بهداشتی ساخت از سازمان غذا و دارو به صورت مندرج روی مخازن .
 • قابلیت استفاده در مناطق سردسیر و گرمسیر به دلیل انتقال حرارتی بسیار پایین
 • تنوع بالا در ابعاد و اندازه، با توجه به شرایط نصب و نگهداری مشتریان
 • سهولت استفاده به دلیل نصب سریع و آسان انواع اتصالات استاندارد
 • مقاوم در برابر تابش اشعه UV خورشید
 • قابلیت استفاده در صنایع، منازل مسکونی، مناطق پرورش آبزیان، آبکاری صنعتی و…

شرایط نصب و نگهداری مخرن انبساط

 • سطح زیر مخازن باید کاملا صاف، تراز و قسمت تحتانی مخازن دارای پوشش یکنواختی باشد.
 • دور نگه داشتن مخازن از شعله های آتش و جریان الکتریسیته
 • خودداری از از ایستادن و قرار دادن اجسام بر روی مخازن
 • برای گردش مایع در مخزن بهتر است اتصال ورودی و خروجی مقابل هم در دو طرف مخزن قرار گیرد.
 • مخازن در مجاورت اجسام تیز و برنده نباید قرار گیرند.
 • جهت جلوگیری از ایجاد و رشد جلبک درب مخازن باید کاملا بسته باشد.
 • نصب هر گونه اتصالات استاندارد روی مخزن با رعایت اینکه به بدنه مخزن فشاری وارد نشود بلامانع است.
 • از پل زدن مخزن روی دیوار جدا خودداری کنید.

 

خدمات پس از فروش مخازن انبساط

در هنگام خرید باید به نکاتی توجه نمود تا بتوان محصولی درجه یک و اصل را تهیه کرد. امروزه برندهای مختلفی در کشور مشغول کار و تولید هستند و انواع مختلف این مخازن را با کیفیت های مختلف را تولید می کنند.

شرکت تهران پلیمر یارا در ساخت مخازن انبساط از بهترین و باکیفیت ترین مواد اولیه استفاده می کند و در تمام مراحل تولید، موارد استاندارد رعایت می شود. پس از تولید در آزمایشگاه های مجهز از جهت کنترل کیفیت مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرد تا محصولی با کیفیت مرغوب و با کارایی مناسب به دست مصرف کننده برسد.

درصورت خرید حتما به قطعات توجه کنید و ویژگی های مخزن انبساط  را پرس وجو کنید. مقدار مقاومت، همچنین نشان استاندارد درج شده را به خوبی دقت نموده و حتما دفترچه راهنما را مطالعه و نشان استاندارد روی مخزن را مشاهده کنید، که نشان دهنده اصل بودن کالا می باشد.

داشتن گارانتی اصل مهمی است، چراکه اگر کالا مشکلی داشت باشد امکان تعویض وجود دارد و ضرری متحمل شما نمی شود. همچنین در صورت خرابی کالا امکان تعمیر یا تعویض وجود داشته و این امر به نفع خریدار است.

در صورت رعایت شرایط نصب و نگهداری که به صورت دستورالعمل توسط نمایندگان مجاز این مجموعه همراه محصولات ارائه می شود، کلیه محصولات از 10 سال گارانتی برخوردار می باشند. گارانتی شامل 4 سال ضمانت تعویض و 6 سال ضمانت تعمیر است.

درباره ما

فروشگاه اینترنتی البرز مخزن نماینده رسمی شرکت تهران پلیمر یارا در غرب استان البرز (هشتگرد) می باشد. فروشگاه ما از سال 1398 فعالیت خود را آغاز نموده و آماده خدمت رسانی در زمینه فروش انواع مخازن و منابع پلی اتیلن از ظرفیت 50 تا 20000 لیتری سه لایه آنتی باکتریال می باشد. هدف ما کمک، مشاوره و اطلاع‌رسانی هرچه بیشتر است. برای ما اطمینان از این مسئله که مخزن پلاستیکی صحیح را برای پاسخگویی به نیازهای خود خریداری کنید، مهم است. به همین خاطر، سرویس سفارش تلفنی و خرید اینترنتی به صورت مستقیم از کارخانه در دسترس شما مشتریان عزیز قرار گرفته است. برای راهنمایی و مشاوه می توانید با ما تماس بگیرید. اگر نتوانیم به شما کمک کنیم، حتما در مسیر درست راهنمایی‌تان خواهیم کرد.

شرکت تهران پلیمر یارا یکی از با سابقه ترین و در عین حال موفق ترین شرکت های فعال در زمینه تولید انواع مخازن انبساط، وان و محصولات سفارشی پلی اتیلنی (از قبیل دکوراتیوهای نوری، انواع گلدان های نوری، کلبه اسکیمو ( کلبه اسکان) منهول فاضلاب، شیرینگ زباله و… ) از جنس پلی اتیلن می باشد.

شرکت تهران پلیمر یارا همواره با بهره مندی از واحدهای تحقیقاتی و مهندسی و ارتباط با سازمانهای دانش بنیان و دانشگاهها و استفاده از واحد های دقیق کنترل کیفیت و نظارت دائم در کلیه مراحل تولید توسط تکنسین های مجرب و با هدف ارتقاء حسن شرکت و اعتبار آن، به گسترش روز افزون مزیت های نسبی محصولات خود در تامین رضایتمندی مشتری هوشمند ایرانی می اندیشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *