آموزشی

7 دلیل سر ریز آب از مخزن آب

سرریز آب از مخزن آب

هر کدام از مخزن‌هایی که استفاده می‌شود، گنجایش مخصوصی دارند، اگر گنجایش مخزن را نادیده بگیریم و بیشتر از ظرفیت آن استفاده کنیم، موجب هدر رفتن ماده یا سیال درون ظرف می‌شویم. این روزها یکی از معضلات اصلی افرادی که از مخزن استفاده می‌کنند، سرریز آب از منبع است. بنابراین لازم است که دلایل سر ریز آب از تانکر آب را بررسی کرده و برای این مشکل راه‌حل‌هایی را جایگزین کنیم. یکی از مهم‌ترین دلایل سرریز آب از مخزن، پر کردن بیشتر از حد مخزن است. در این مقاله قصد داریم تا دلایل سر ریز آب از مخزن را بررسی کنیم. پس اگر مخزن شما هم‌ دچار مشکل سرریز شده است، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

سرریز آب از مخزن چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

قبل از اینکه در خصوص دلایل سرریز آب از مخزن صحبت کنیم، اول باید بدانیم که سرریز آب از مخزن به چه معناست و چه زمانی اتفاق می‌افتد. سرریز آب از مخزن زمانی اتفاق می‌افتد که مقدار آب درون مخزن زیاد باشد یا یکی از اجزا و قطعات مخزن دچار خرابی شده باشد. 

همین سر رفتن آب علاوه بر هدر رفتن مقدار زیادی آب، خسارت زیادی را برای فرد به وجود می‌آورد و دیگر قطعات سالم مخزن هم دچار خرابی می‌شود. همچنین پر کردن مخزن موجب پهلو انداختن و آسیب رسیدن به بدنه مخزن هم می‌شود. بنابراین بهتر است که با یک سهل انگاری کوچک کل مخزن را خراب نکنید.

سرریز آب از مخزن

۷ دلیل مهم سرریز آب از منبع آب

سرریز شدن آب از مخزن دلایل مختلفی دارد. در هنگام وقوع این مشکل ابتدا دلایل زیر را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید و سپس اگر مشکلتان حل نشد، به یک متخصص مراجعه کنید. مهم‌ترین دلایل سرریز آب از تانکر آب به شرح زیر است:

 • رگلاژ نبودن فلوتر

یکی از مهم‌ترین دلیل سرریز آب از مخزن آب، مربوط به شناور و فلوتر مخزن است. گاهی ممکن است رگلاژ نبودن فلوتر یکی از دلایل مهم سرریز شدن آب از منبع باشد. برخی از فلوتر هایی که در مخزن استفاده می‌شود، قابلیت تغییر طول دارد. با افزودن طول اهرم به فلوتر می‌توانیم تا حد زیا‌دی به رگلاژ بودن فلوتر کمک کنیم. با همین کار می‌توانیم از سرریز شدن آب مخزن جلوگیری کنیم.

 • خراب شدن فلوتر یا شناور

یکی دیگر از دلایل سرریز شدن آب از مخزن که به فلوتر یا شناور مربوط می‌شود، خراب شدن شناور است. یکی از قطعات بسیار مهم و اساسی در هر مخزن، فلوتر و شناور است. وظیفه اصلی یک شناور در هر مخزن ثابت نگه داشتن سطح آب است. بنابراین نقش بسیار اساسی در سرریز شدن آب دارد. 

اگر سطح آب از حد معینی پایین‌تر بیاید، شناور یا فلوتر هم پایین‌تر می آید و شیر مخزن باز می‌شود. همچنین اگر سطح آب هم از حد معینی بالاتر بیاید، شناور به حالت قبلی خود برمی‌گردد و شیر بسته خواهد شد. عملکرد شناور به شیر آب درون مخزن هم بستگی دارد. بنابراین در هنگام سرریز آب از مخزن، ابتدا سلامت شناور یا فلوتر را چک کنید.

 • کثیف بودن یا وجود مواد زائد در شیر مخزن

یکی از مواردی که در هر مخزن باید به آن توجه شود، سرویس و پاکسازی دوره‌ای مخزن است. پس از مدت زمان طولانی مواد زائد در محل شیر فلوتر گیر می‌کند و در نتیجه فلوتر یا شناور دچار خرابی می‌شود. زمانی که مواد زائد در شیر مخزن قرار می‌گیرند، شیر قابلیت باز و بسته شدن را از دست می‌دهد و بنابراین آب زیادی از این طریق به بیرون از مخزن سرازیر می‌شود. پس ضروری است که پاکسازی و سرویس دوره‌ای مخزن را جدی بگیرید. 

کثیف بودن شیر مخزن

 • خراب شدن واشر در مخزن

یکی دیگر از علت سرریز آب از مخزن آب مربوط به خراب شدن واشر مخزن می‌باشد. ممکن است واشر مخزن کمی شل شده باشد و آب از اطراف آن به بیرون نشت کند. بنابراین برای جلوگیری از سرریز یا نشت آب باید اطراف رزوه‌های واشر کاملا تفلون کشیده شود تا واشر به درستی کار کند. معمولا وظیفه اصلی یک واشر در مخزن، جلوگیری از ورود یا خروج آب از مخزن است. با قرار دادن یک تفلون در اطراف واشر می‌توانید از نشت آب به طور کامل جلوگیری کنید.

 • نصب اشتباه شناور یا فلوتر

همانطور که شناور یا فلوتر نقش بسیار مهمی در عملکرد یک مخزن دارد، نصب آن هم در یک مخزن اهمیت بسیار زیادی دارد. گاهی ممکن است که فلوتر کاملا سالم باشد اما به دلیل نصب نادرست آن، مخزن دچار سرریز آب شود. فلوتر یا شناور حتما باید بر روی خط عمود بر کف مخزن قرار گیرد.‌ اگر فلوتر بدین صورت نصب شود، عملکرد مناسبی دارد و از سرریز شدن آب جلوگیری می‌شود. اگر فلوتر به صورت کج نصب شود، به توپی درون مخزن فشار درستی وارد نمی‌شود و در نهایت آب از درون تانکر سرریز می‌شود. در مقاله نصب شناور مخزن آب نصب صحیح شناور مخزن آب را به صورت مرحله به مرحله مورد بررسی قرار دادیم که میتوانید آن را مطالعه کنید.

 • خرابی توپی‌های درون مخزن

یکی دیگر از اجزای مهم در هر مخزن آب، توپی‌ها هستند. توپی مخزن ممکن است به دلیل سوراخ شدن، قابلیت شناوری خود را از دست دهد. زمانی که توپی نتواند به خوبی کار کند و وظایف خود را انجام دهد، فلوتر یا شناور هم عملکرد خود را از دست می‌دهد. در نتیجه با از کار افتادن این دو بخش، بیشتر آب درون مخزن دچار سرریز شدن می‌شود. بهتر است در این حالت سوراخ یا نشتی توپی را پیدا کرده و سریع تعمیر کنید.

توپی‌های درون مخزن

 • وارد شدن آب از لوله‌های ورودی به مخزن

در برخی از سیستم‌های لوله کشی برای کاهش مصرف برق در طول روز، معمولا لوله کشی آب را پس از یک پمپ مستقیم به وسیله یک شیر واشر متصل می‌کنند. در بیشتر مواقع این اتصال به سمت ورودی آب ساختمان است. به همین دلیل اگر فشار آب شهری کافی نباشد و آب به طبقات بالایی ساختمان نرسد، پمپ به هیچ عنوان روشن نمی‌شود و کار نمی‌کند و آب به طور مستقیم از شبکه شهری به لوله کشی ساختمان‌ها می‌رسد.

حال اگر این شیرهای یکطرفه که در مخزن قرار می‌گیرد، به درستی عمل نکند، آب از بخش خروجی مخزن مجدد به آن وارد شده و موجب سرریز شدن آب می‌شود. برای جلوگیری از وقوع اینگونه حوادث، باید شیر فلکه ورودی از شبکه شهری به ساختمان، ابتدا قطع و سپس بسته شود. در صورت تکرار شدن این مشکل احتمالا مشکل از فلوتر یا همان شناور مخزن است.

سخن پایانی در خصوص علت سرریز آب از مخزن آب

در این مقاله در خصوص دلایل سرریز آب از مخزن صحبت کردیم. سرریز شدن آب از مخزن می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. برخی از این علت‌ها می‌تواند مربوط به شناور یا فلوتر در مخزن باشد. یکی از اجزای اصلی در هر مخزن شناور بوده که سطح آب را ثابت نگه می‌دارد و از سرریز شدن آب جلوگیری می‌کند. بنابراین هر گونه خرابی یا وجود مشکل در فلوتر، سرریز آب از مخزن را بیشتر می‌کند.

2 دیدگاه در “7 دلیل سر ریز آب از مخزن آب

 1. علی زاکانی گفت:

  سلام وقت بخیر میخواستم بدونم که سرریز مخزن آب برای چی وصل میشه و اصلا اگر نصب نکنیم مشکلی پیش میاد؟

  1. پشتیبان سایت گفت:

   سلام و روز بخیر، علت نصب سرریز تامین هوای مورد نیاز پمپ ، به هنگام مکش و محلی جهت خروج هوای داخل مخزن به هنگام پر شدن مخزن می باشد بطور کلی جهت جلوگیری از تغییر شکل مخزن(دفرمگی) در هنگام پر و خالی شدن مخزن از سرریز استفاده می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *