آموزشی

مستربچ چیست و در صنعت شما چه کارایی دارد؟

مستربچ چیست

مستربچ که در صنایع مختلفی از جمله تولید پلاستیک کاربرد دارد، به عنوان یک عامل سازگارکننده فعال شناخته می‌شود که نقش یک پخش‌کننده را بازی می‌کند. در واقع این محصول، ترکیبی از سه جزء بسیار مهم در صنعت، یعنی پلیمر پایه، عامل سازگارکننده و افزودنی‌های شیمیایی است که در ادامه درباره آنها توضیح خواهیم داد. اگر شما هم می‌خواهید بدانید که مستربچ چیست و در صنعت شما چه کارایی دارد، با این مطلب از البرزمخزن همراه ما باشید.

توضیح مستربچ به زبان ساده

زمانی که پیگمنت یا همان پودر رنگ، در یک رزین پایه ادغام و بهینه می‌شود، مستربچ شکل می‌گیرد. این محصول که به خاطر فرم گرانولی آن، امکان جابه‌جایی راحتی دارد، می‌تواند در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار گیرد. در واقع شکل ظاهری مستربچ همانند دانه‌هایی است که پایه پلیمری آن، چیزی شبیه به پلاستیک تزریقی در نظر گرفته می‌شود. با این مقدمه، برویم به سراغ انواع مستربچ و کاربرد هرکدام؛

انواع مستربچ چیست و در صنعت شما چه کارایی دارد؟

از آنجایی که مستربچ شامل پایه پلیمری و مواد شیمیایی می‌شود، بسته به محصول نهایی و هدف مورد نظر، مواد اولیه آن متغیر خواهد بود. به طور مثال اگر قرار باشد قطعه مدنظر شما رنگ شود، باید از مواد شیمیایی رنگی معدنی استفاده گردد؛ یا برای به دست آوردن استحکام بیشتر، تقویت‌کننده‌ها اضافه خواهند شد. از این منظر، مسترچ به چند نوع کلی و همینطور دسته‌های جزئی‌تر تقسیم می‌شود که بهتر است با آنها آشنا شوید.

مستربچ افزودنی

اگر به دنبال ایجاد خاصیت‌های فیزیکی و شیمیایی در محصولات نهایی هستید، مستربچ افزودنی به کارتان می‌آید. از آنجایی که این محصول، خود انواع مختلفی دارد، در این قسمت درباره هرکدام توضیحاتی را آورده‌ایم:

· شفاف کننده PP:

این نوع مستربچ که به نام هسته زا نیز شناخته می‌شود، مقدار پلی پروپیلن را به وسیله سازمان‌دهی مولکولی در طی فرایند، افزایش می‌دهد. به همین خاطر از آن برای رفع کدری محصولات استفاده می‌شود. چرا که با ایجاد فرصت برای عبور نور بیشتر در محصول، جلای بالاتری به محصولات پلاستیکی می‌دهد. از جمله کاربردهای این نوع مسترچ در صنعت شما می‌توان به تولید ظروف یکبار مصرف یا فیلم‌های معمولی اشاره کرد.

· براق کننده PE:

اگر این نام برای شما آشنا نیست، باید بدانید که این نوع مستربچ با نام‌های دیگری همچون روشن‌کننده نوری، مواد سفیدکننده پلیمر و همینطور عوامل سفید‌کننده فلوئورسنت شناخته می‌شود. عملکرد این محصول نیز همانند مستربچ قبلی است.

· لیزکننده:

یکی دیگر از کاربردهای مستربچ در صنعت پزشکی است. زمانی که برخی از تجهیزات پزشکی مانند سرنگ تولید می‌شوند، اصطکاک بین دو قطعه، کند شدن حرکت آنها را در پی خواهد داشت. استفاده از مستربچ لیزکننده طی فرایند تولید این نوع محصولات کمک می‌کند تا چسبندگی کمتر شده و لغزش راحت‌تر اتفاق بیفتد. از این محصول برای تولید فیلم‌های پلاستیکی یا استفاده در فرایند بسته‌بندی بهره می‌برند.

مستربچ چیست

· آنتی بلاک:

برای کم کردن میزان چسبندگی سطوح فیلم‌های پلیمری، می‌توان از نوع مستربچ آنتی بلاک استفاده کرد. این محصول از زمان تولید تا زمان مصرف کاربردی خواهد بود.

· نانوافزودنی:

اگر انواع دیگر مستربچ در صنعت شما مورد استفاده واقع نشدند، نوع نانوافزودنی آن احتمالاً به کارتان خواهد آمد. این محصول که در پایه PP، PE و UPVC تولید می‌شود، خواص مکانیکی و ضربه پذیری مواد را بهبود می‌بخشد.

· آنتی استاتیک

چنانچه به دنبال روشی برای جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن و جذب گرد و غبار محیط بر روی سطح محصول خود هستید، مستربچ آنتی استاتیک می‌تواند موثر واقع شود.

· پایدارکننده نور UV:

اثرات تخریبی و رنگ پریدگی محصولات پلیمری در برابر تابش اشعه ماوراء بنفش را مستربچ پایدارکننده نور UV می‌تواند از بین ببرد.

· ضد سایش:

این محصول که از نوع مستربچ‌های سیلیکونی بر پایه پلی اتیلن است، برای بهبود مقاومت سایشی محصولات شما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

· کمک فرآیند پلیمر:

اگر قصد افزایش قابلیت اکستروژن در محصولات خود را دارید، مستربچ کمک فرآیند پلیمری می‌تواند مورد استفاده صنعت شما باشد. این نوع مستربچ که در صنعت پلاستیک بیشتر استفاده می‌شود، با حذف شکست مذاب، تجمع سر قالب را کم کرده و با کاهش درصد ژل، خروجی تولیدی شما را افزایش خواهد داد.

مستربچ پرکننده

در صورتی که به دنبال کاهش قیمت و از طرفی بهبود خواص محصول خود هستید، مستربچ‌های پرکننده پاسخگوی نیاز شما خواهند بود. مستربچ کربنات کلسیم، میکا و تالک از انواع این نوع مستربچ هستند.

مستربچ رنگی

و اما می‌رسیم به سراغ رایج‌ترین مستربچی که در صنایع مختلف به کار می‌رود؛ مستربچ رنگی. برای تولید قطعات پلاستیکی، یکی از بهترین روش‌ها استفاده از مستربچ‌های رنگی است. این ماده افزودنی که علاوه بر ایجاد رنگ بر روی محصول شما، بعضی خواص فیزیکی و مکانیکی آن را نیز بهبود می‌بخشد، شامل درصد زیادی رنگ دانه یا پیگمنت و مقدار پلیمر است. به واسطه غلظت و مقدار این مواد، نمونه‌های رنگی مختلفی به دست می‌آیند.

مستربچ رنگی

این مستربچ‌ها به طور کلی دو نوع پایدار کننده و همینطور دو نوع روان‌کننده داخلی و خارجی، به علاوه رنگینه و پایه پلیمری دارند. شما با کمک مستربچ می‌توانید محصول پلاستیکی خود را به هر رنگی که می‌خواهید در بیاورید. در واقع نکته مهم استفاده از این محصول، میزان سازگاری پلاستیک مدنظر شما با رنگ و افزودنی‌های شیمیایی دیگر همراه مستربچ است. اما مستربچ رنگی، از چه اجزایی ساخته شده است؟

اجزای تشکیل دهنده مستربچ رنگی

· رنگ دانه

رنگ دانه یا پیگمنت در دو گروه مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی گروه آلی که فتالو سیانین سبز از آن دسته است و دیگری گروه معدنی که شامل اکسید آهن قرمز یا به طور مثال، تیتانیوم می‌شود. همچنین دای که یک جوهر یا رنگ بی‌اثر است در رنگ دانه وجود دارد که از آن نمی‌شود برای رنگ کردن پلی الفین استفاده کرد.

· سازگارکننده

برای پخش شوندگی بهتر پیگمنت می‌بایست از یک سازگار کننده استفاده شود. این ماده که بدون تاثیر گذاشتن روی کیفیت رنگ محصول، باعث ایجاد ترشوندگی در سطرح رنگدانه می‌شود، پلیمر را هم پایدار خواهد کرد.

· پلیمر حامل

به جهت یکنواخت کردن توزیع پیگمنت و ساده‌تر شدن شکل‌گیری آن در قالب گرانول، از پلیمر حامل استفاده می‌شود. این سازگاری پلیمر و همینطور سیالیت بیشتر آن نسبت به پیگمنت، تا حد زیادی ضروری است. پلیمر حامل بسته به شاخص مذابش، به گونه‌ای انتخاب می‌شود که بتواند مستربچ را در خود حل کند.

استفاده از مستربچ چه مزیت‌هایی دارد؟

مستربچ‌ها به طور کلی می‌توانند در وقت و هزینه لازم برای مخلوط کردن پودرها، صرفه‌جویی کنند. همچنین شکل گرانولی آنها، جابه جایی و ذخیره‌سازی را آسان کرده و باعث بهبود فرآیند ذوب می‌شود. این محصول همچنین دفعات خوراک‌دهی در فرآیند تولید را کم می‌کند و از طریق از پیش تعیین کردن نسبت اجزای افزودنی مستربچ می‌توان تکرارپذیری فرآیند را بیشتر کرد.

مصرف حجم کمتری از رنگ دانه یا افزودنی، پخش و یکنواختی رنگ یا پرکننده در محصول نهایی و همینطور ثبات بیشتر خواص یا رنگ در آن، از جمله مزایای استفاده از مستربچ است. از آنجایی که هرکدام از مستربچ‌ها خاصیت و کاربرد ویژه‌ای دارند، می‌توانید حدس بزنید که در محصولات پلی اتیلنی البرز مخزن نیز، از این محصول استفاده شده است. چرا که پایدارکننده نور یو وی آن به ما کمک می‌کند تا مخزن‌های آب ضد اشعه ماوراء بنفش تولید کنیم و در نتیجه از مواد و مایعات داخل تانکرها، محافظت بیشتری به عمل آوریم.

چنانچه درباره هرکدام از قسمت‌های این مطلب و یا چگونگی خرید منابع آب پلی اتیلنی البرزمخزن سوالی داشتید، می‌توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *