آموزشی

میزان تحمل دمای مخزن پلی‌اتیلن چقدر است؟

تحمل دمایی منبع آب

میزان تحمل دمای انواع مخازن پلی‌اتیلن، یکی از اصلی‌ترین دلایل استفاده از آن‌ها در شرایط مختلف آب‌وهوایی به حساب می‌آید. امروزه استفاده از مخازن پلی‌اتیلن رشد بسیار زیادی داشته است، به حدی که رد پای آن‌ها در هر ساختمانی به چشم می‌خورد. اما میزان تحمل دمای این مخازن هم یکی از سوالات رایجی است که در میان تمامی افراد هنگام خرید به وجود می‌آید. در این مطلب از البرز مخزن همراه ما باشید تا میزان تحمل دمای مخزن پلی‌اتیلن را توضیح دهیم. 

آشنایی با مخزن پلی‌اتیلن

مخازن پلی‌اتیلن را اغلب برای نگهداری و ذخیره‌سازی آب، انواع سیالات و همینطور حمل مواد سازگار با پلی‌اتیلن تولید می‌کنند. این مخازن را معمولا در صنایع ساختمان، شیمیایی و کشاورزی برای ذخیره‌سازی و حمل‌ونقل آب و سایر مایعات به کار می‌گیرند. در حال حاضر در سایر نقاط جهان برای ذخیره‌سازی، حمل و بسته‌بندی انواع آفت کش‌ها و بسیاری از مواد شیمیایی، ظروف پلی‌اتیلنی اولین گزینه برای استفاده هستند.

مزایای استفاده از مخزن پلی‌اتیلن

مخازن پلی‌اتیلن محبوبیت بسیار زیادی دارند. به‌گونه‌ای که استفاده از آن‌ها بسیار رایج شده است. مزایای استفاده از مخزن پلی‌اتیلن یکی از دلایل اصلی این محبوبیت به حساب می‌آید. مقاومت دمای مخزن پلی‌اتیلن از جمله اصلی‌ترین مزیت‌های آن محسوب می‌شود. دیگر مزایای استفاده از مخزن پلی‌اتیلن عبارت‌اند از:

  • مخازن پلی‌اتیلن در دسترس هستند و خرید و حمل‌ونقل آن‌ها به سادگی امکان‌پذیر است. 
  • قیمت مخزن پلی‌اتیلن نسبت به سایر انواع مخازن، مقرون‌به‌صرفه‌تر است.
  • با استفاده از مخازن پلی‌اتیلن، امکان نگهداری دامنه وسیعی از مواد وجود دارد. همچنین می‌توان از آن‌ها برای مقاصد و اهداف مختلف با توجه به جنس و ترکیب ساختاری‌شان استفاده کرد.
  • تولید مخازن پلی‌اتیلن در شکل‌ها و مدل‌های مختلف، متناسب با انواع فضا‌های گوناگون امکان‌پذیر است. 
  • انواع مخازن پلی‌اتیلن به دلیل وزن نسبتا کمی که دارند، به راحتی قابل حمل و جا‌به‌جایی هستند.
  • این مخزن‌ها، طول عمر قابل توجه و مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی از خود نشان می‌دهند.

عوامل موثر بر تحمل دمای مخازن پلی‌اتیلن 

از آنجایی که مخازن پلی‌اتیلن از پلی اتیلن ساخته می‌شوند، به‌صورت کلی مقاومت خوبی نسبت به شرایط دمایی مختلف از خود نشان می‌دهند. البته لازم به ذکر است که مقاومت دمای مخزن پلی‌اتیلن با بهترین مواد اولیه، رعایت استاندارد‌های ساخت و موارد این چنینی رابطه مستقیمی دارد. شیوه نگهداری از این مخازن علاوه بر کیفیت و اصالت در میزان تحمل دمای آن‌ها هم موثر است و نباید آن را نادیده گرفت.

تحمل دمای مخازن پلی‌اتیلن در سرما

در فصول سرد سال که با کاهش دما مواجه می‌شویم، شاهد یخ زدن مایعات درون مخازن هستیم. از آنجایی که یخ زدگی برخی مایعات منجر به از دست دادن کیفیت یا حتی قابلیت استفاده‌ آن‌ها می‌شود، مخزن باید از این مایعات در برابر شرایط دمایی گوناگون محافظت کند. یکی از اقدامات موثر جهت افزایش مقاومت دمای مخزن پلی‌اتیلن در روز‌های سرد که می‌تواند تا حدودی مناسب باشد، نصب آن در فضای باز و سرپوشیده است.

اما در صورتی که مایع ذخیره شده به اشعه خورشید حساس باشد، باید از مخازن سه لایه کمک گرفت. این مخازن با چندین لایه موثر، مانع از عبور نور شده و سلامت مایع را تضمین می‌کند. از طرفی دیگر شما می‌توانید سراغ مخازنی با گنجایش زیاد بروید؛ زیرا این دسته از مخازن احتمال انجماد را بسیار پایین می‌آورند. همچنین اقداماتی مانند ایجاد گردش در آب مخزن، عایق کاری بدنه و ساخت اتاقک جهت کاهش احتمال یخ زدگی هم موثر هستند.

تحمل تانکر آب در برابر سرما

تحمل دمای مخزن پلی‌اتیلن در گرما

در فصول گرم سال به دلیل قطعی‌های پی در پی یا افت فشار آب، نیاز به مخازن تا حد قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. بنابراین باید مقاومت دمای مخزن پلی‌اتیلن در دما‌های بالا بیش‌تر باشد. استفاده از سایه‌بان یکی از ساده‌ترین اما تاثیرگذارترین اقدامات ممکن به حساب می‌آید. با نصب سایه‌بان‌های استاندارد بالای سر مخازن، می‌توانید مانع از امکان برخورد اشعه خورشید با دیواره مخزن و نهایتا عدم تغییر در کیفیت و مزه آب شوید.

انتخاب محل نصب مخزن هم یکی از راه حل‌های مناسب و جایگزین استفاده از سایه‌بان به حساب می‌آید. از آنجایی که مقاومت دمای مخزن پلی‌اتیلن تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد است، امکان نصب آن‌ها در پارکینگ، زیر پله، موتورخانه و… هم وجود دارد.

نکات مهم جهت نگهداری بهتر مخازن پلی‌اتیلن

معمولا مخازن پلی‌اتیلن با کیفیت طول عمر بالایی دارند. اما مدت زمان دقیق این طول عمر تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد. کیفیت مواد استفاده شده در تولید، میزان تعریق، شدت تغییرات دما، شرایط محیطی، شرایط نگهداری و تعداد دوره‌های سرد و گرم از جمله مهم‌ترین این عوامل به حساب می‌آیند. برای حفظ و افزایش طول عمر مخازن پلی‌اتیلن، توصیه می‌شود موارد زیر را رعایت کنید:

  • نگهداری صحیح: مخزن را باید در محیطی خشک و خنک نگهداری کنید و مانع از تماس مستقیم آفتاب و حرارت زیاد با آن شوید.
  • جلوگیری از ایجاد ضربه و خراش: ایجاد ضربه و خراش به مخازن می‌تواند باعث تضعیف ساختار پلی‌اتیلن شوند. از این رو از ضربه زدن یا ایجاد هر گونه خراش روی مخازن خودداری کنید.
  • نگهداری در شرایط دمایی مناسب: دما‌های بسیار پایین یا بسیار بالا مواد پلی‌اتیلن را تضعیف می‌کنند. بنابراین تا حد امکان این مخازن را در دما‌های معقول قرار دهید.
  • استفاده منظم و مناسب: یکی دیگر از موارد موثر در حفظ و افزایش طول عمر مفید مخازن پلی‌اتیلن، استفاده منظم از آن‌ها و عدم بارگذاری غیر معمول روی آن‌ها است.

مخزن پلی‌اتیلن را با بالاترین مقاومت دمایی بخرید!

بر اساس انجام آزمایشات مختلف روی قطعات سازنده مخازن در دمای منفی ۴۰ درجه سانتی‌گراد، مخازن پلی‌اتیلن در اثر انجماد هیچ گونه آسیبی نمی‌بینند. البته در صورتی که مخزن پر از آب باشد و یخ بزند، نیروی ناشی از انبساط آب احتمالا به آن آسیب وارد می‌کند. دمای بالاتر از ۵۵ درجه سانتی‌گراد هم می‌تواند باعث تضعیف آن شود. اما این دما برای مدت طولانی به ندرت رخ می‌دهد و شب‌ها فرصت خنک شدن وجود دارد. برای خرید انواع مخزن‌ آب پلی‌اتیلن با بهترین کیفیت و مقاومت بالا، مدل و لیتراژ مورد نظر خود را از سایت البرز مخزن سفارش دهید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *