موتور آب (3)

پمپ آب خانگی (24)

پمپ آب

پمپ آب دستگاهی است که نه تنها مصارف کشاورزی و صنعتی دارد، بلکه سالهاست در ساختمان‌های مسکونی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. خرید پمپ آب با توجه به کاربردی که برای شما دارد، نیازمند تحقیقات اولیه است. در این صفحه انواع پمپ آبرسانی را با هم بررسی می‌کنیم تا شما همراهان گرامی بتوانید بهترین گزینه را با توجه به نیاز خود، تهیه کنید.

پمپ آب چیست؟

به طور کلی پمپ آبرسانی در انواع و اندازه‌های گوناگون تولید می‌شود. کاربرد اصلی این دستگاه، همانطور که از نامش پیداست، پمپاژ کردن یا جا به جایی مایعات مختلف است. از آنجایی که بیشترین درخواست خرید پمپ آب برای ساختمان‌های مسکونی با فشار آب پایین است، می‌توان گفت که این دستگاه، در کنار یک مخزن آب، سیستم آبرسانی ساختمان را تامین می‌کند.

اما همانطور که توضیح دادیم، انواع دیگری از پمپ آب نیز در بازار به فروش می‌رسند که در این صفحه می‌توانید محصولات پمپ آب خانگی، پمپ آب کشاورزی و موتور پمپ را ببینید. در ادامه درباره هرکدام از این پمپ‌ها توضیح می‌دهیم و نکاتی که برای خرید پمپ آبرسانی لازم است بدانید را خواهیم گفت. چنانچه سوال یا ابهامی درباره هرکدام از محصولات وجود داشت، می‌توانید در قسمت نظرات برای ما بنویسید یا با پشتیبانی البرزمخزن تماس بگیرید تا همکاران ما پاسخگوی شما باشند.

پمپ آب خانگی

با زیاد شدن جمعیت، مصرف آب ساختمان‌های مسکونی در شهرهای بزرگ به طرز چشمگیری افزایش یافت. تا حدی که فشار آب حتی برای استفاده در طبقات بالای یک آپارتمان دیگر پاسخگو نبود چه برسد به برج‌های بلند. برای تقویت فشار آب و پمپاژ آن، انواع پمپ در بازار مورد استقبال قرار گرفت که آنها را با نام پمپ آب خانگی می‌شناسند. شما می‌توانید با توجه به حجم مورد نیاز و فشار مناسب ساختمان خود، یکی از انواع پمپ آب معرفی شده در این صفحه را خریداری کنید.

با اینکه پمپ‌های آب در اغلب صنایع و همینطور کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند اما بیشترین کاربرد آنها، در ساختمان‌های مسکونی است. اما از کجا متوجه شویم که کدام مدل از این محصول برای آپارتمان یا منزل ما مناسب است؟ در ادامه توضیح خواهیم داد.

چگونه بهترین مدل پمپ آب خانگی را انتخاب کنیم؟

قبل از اینکه درباره نحوه انتخاب صحیح پمپ خانگی توضیح دهیم بد نیست نگاهی بیندازیم به علت افت فشار آب در ساختمان‌های مسکونی؛ به طور کلی فشار آب ساختمان توسط دو عامل مهم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. افت فرعی و افت اصلی. منظور از افت فرعی، این است که با بالا رفتن تعداد اتصالات و شیرهایی که در مسیر جریان آب قرار می‌گیرند، فشار آب کم می‌شود. به همین خاطر باید توجه داشته باشید که در هنگام لوله کشی ساختمان، از نصب اتصالات اضافی خودداری نمایید. اما نوع دیگر افت آب که افت اصلی نام دارد، به خاطر اتصالات یا تبدیل‌هایی که در مسیر آب قرار می‌گیرند، اتفاق نمی‌افتد.

علت افت اصلی، لزجت سیال است. یعنی اصطکاک بین دیواره لوله و آب باعث می‌شود که سرعت آب کم شده و جریان آزادانه آن دچار مشکل شود. به همین خاطر است که حتی در مسیرهای مستقیم هم ما شاهد افت فشار هستیم. برای حل این مشکل خصوصاً در طبقات بالاتر یک ساختمان، باید از پمپ آب خانگی استفاده کنید.

اینکه چه نوع پمپی برای ساختمان شما مناسب است، بستگی به چند عامل مهم دارد:

  1. متراژ واحدها
  2. تعداد طبقات ساختمان
  3. میزان مصرفی آب
  4. تعداد شیرهای آب در ساختمان

توجه داشته باشید که انتخاب درست موتور پمپ آب خانگی یا همان الکتروپمپ می‌تواند فشار آب را به خوبی تقویت کرده و مشکل شما را به کلی برطرف نماید. برای اخذ مشاوره رایگان پیش از خرید پمپ آب، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی البرزمخزن، با مشاورین ما در بخش فروش در تماس باشید.

به طور معمول برای ساختمان‌های یک طبقه، با حداکثر متراژ 150 متر، پمپ‌های آب نیم اسب پیشنهاد می‌شوند. اما اگر ساختمان شما سه طبقه 6 واحد و هرکدام حداکثر 75 متر باشد، می‌بایست پمپ آب خانگی یک اسب بخار بشقابی تهیه کنید. درباره انواع پمپ‌های آب در ادامه توضیحات کاملی خواهیم داد.

اگر بخواهید برای یک ساختمان 4 طبقه 8 واحد با متراژ حدود 70 متر پمپ آب بخرید، پیشنهاد ما پمپ آب جتی یک اسب بخار است. اما اگر متراژ واحدها تا 75 متر باشد، مدل آن بایستی دو پروانه باشد. متراژ واحد 100 متر و یک ساختمان پنج طبقه به پمپ آب یک و نیم اسب بخار دو پروانه نیاز دارد. شما تا 20 واحد با میانگین هر واحد 100 متر می‌توانید از پمپ‌های 4 اسب دو پروانه سه فاز استفاده کنید. اما اگر مجتمع مسکونی شما بیش از این متراژ یا تعداد واحد داشت، باید حتماً بوستر پمپ تهیه کنید.

اگر بخواهید که پمپ‌ها به صورت اتوماتیک کار کنند باید از مخزن تحت فشار کمک بگیرید. با استفاده از این دستگاه دفعات روشن و خاموش شدن پمپ‌ها کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه صدای کمتری توسط پمپ آب تولید خواهد شد. به این دلیل که آب تحت فشار ذخیره شده در منبع یک فشار ثابت پشت لوله ایجاد می‌کند که هم جریان یکنواخت آب در لوله‌ها را در پی خواهد داشت و هم دفعات روشن و خاموش شدن پمپ آب کمتر می‌شود.

منبع تحت فشار چیست؟

اگر پمپ آبی که در ساختمان شما به کار می‌رود را دیده باشید احتمالاً یک مخزن رنگی نیز روی آن بسته شده است. این مخزن رنگی را با عنوان منبع انبساط بسته یا منبع تحت فشار و همینطور مخزن پمپ آب می‌شناسند؛ این محصول که در سایز‌ها و رنگ‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شود در کنار پمپ‌هایی که توان یک اسب یا بالاتر دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 داخل مخزن تحت فشار یک تیوپ قرار می‌گیرد که با گاز نیتروژن یا هوا، داخل منبع و فضای پشت تیوپ را پر می‌کند. در اثر فشار این هوای فشرده پشت تیوب آب درون لوله‌ها با فشار بالا جریان پیدا می‌کند. در واقع این تیوب باعث آب بندی منبع انبساط بسته می‌شود.

به طور کلی منبع تحت فشار باعث می‌شود که عمر پمپ آب بیشتر شود. چرا که با هر بار باز شدن شیر آب دیگر پمپ شروع به فعالیت نمی‌کند. این قطعه را همراه با درجه فشار،  پنج راهی و کلید خودکار به پمپ آب وصل می‌کنند. با استفاده از این قطعات وقتی که شیر آب باز می‌شود قبل از همه آبی که درون مخزن تحت فشار وجود دارد تخلیه خواهد شد. وقتی شیر آب برای مدت زمانی باز بماند فشار داخل منبع انبساط بسته افت پیدا کرده و از طریق سوئیچ فشار فرمان راه اندازی پمپ آب صادر می‌شود. درنتیجه پمپ آب در مدار قرار گرفته تا افت فشار آب را جبران کند.

در هنگام نصب پمپ آب خانگی چه نکاتی مهم هستند؟

یکی از موارد مهمی که هنگام نصب پمپ آب باید به آن توجه کنید این است که محل نصب پمپ پایین‌تر یا همسطح ورودی آب باشد. به این طریق مطمئن می‌شوید که فشار مکش ایجاد شده مثبت خواهد بود. اگر نتوانستید در شبکه آبرسانی ساختمان خود این کار را انجام دهید باید تا آنجایی که وضعیت ایستگاه‌های پمپاژ به شما اجازه می‌دهد سعی کنید که پمپ آب را هم سطح یا نزدیک سطح مایع منبع مکش قرار دهید. با این کار از اینکه بخشی از توان پمپ برای مکش آب صرف شود جلوگیری می‌کنید و در نتیجه مشکلات کمتری در کار پمپ شما ایجاد می‌شود.

نکته مهم دیگر برای نصب پمپ آب در منزل این است که مسیر دو لوله کشی را تا جای ممکن مستقیم در نظر بگیرید.  یعنی از ایجاد هرگونه خم یا زانو جلوگیری کرده و در صورت نیاز بین زانویی محل اتصال مکش یک دوره مستقیم به طول حداقل ۵ برابر قطر مکش فاصله ایجاد کنید. در غیر این صورت فشار نامتعادل شده و یک طرف چشمه پروانه و محفظه مکش پر تر از طرف دیگر خواهد شد که راندمان پمپ را کم کرده و تلفات هیدرولیکی آن را زیاد می‌کند.

با اینکه شما عزیزان می‌توانید بعد از خرید محصول مورد نظر خود از فروشگاه البرز مخزن درخواست بدهید که نیروهای متخصص و مجرب برای نصب پمپ آب در محل حضور پیدا کنند اما به هر صورت به چند نکته مهم باید توجه کنید. یکی این که قطر لوله مکش یک شماره بیشتر از قطر مجرای رانش باشد. اگر چنین امکانی وجود نداشت در بدترین حالت، این دو می‌بایست یکسان در نظر گرفته شوند. 

اگر می‌خواهید طول عمر بوستر پمپ بالا رود باید توجه کنید که سوپاپ انتهای لوله مکش باید حداقل یک و نیم متر از سطح مایع مکش پایین‌تر باشد. همچنین پمپ هم باید بسته منبع مکش نزدیک در نظر گرفته شود. در واقع در مسیر رانش پمپ همواره یک شیر دروازه‌ای و یک سوپاپ کنترل قرار می‌گیرد که کار این سوپاپ حفظ پمپ در برابر فشارهای اضافی است.

نکته مهم دیگر این است که پمپ و موتور را روی یک ساختار محکم قرار دهید. با این کار مطمئن شوید که لرزش یا صدای اضافی توسط پمپ ایجاد نخواهد شد. با در نظر نگرفتن این موارد ممکن است یاتاقان‌های پمپ یا موتور خراب شود یا محور آن دچار شکستگی گردد.

هر آنچه باید درباره قیمت پمپ آب خانگی بدانید

وقتی صحبت از قیمت یک محصول باشد بیشتر مشتریان ترجیح می‌دهند که به سراغ کالای ارزان‌تر بروند. اما در زمینه قیمت پمپ آب شما نباید به بالا یا پایین بودن آن توجه کنید؛ چرا که لزوماً قیمت بالا به معنای یک محصول با کیفیت نیست. همانطور که قیمت پایین هم می‌تواند گول زننده باشد و شما کالایی را بخرید که مناسب‌تان نیست. 

با این تفاسیر مواردی که ممکن است در قیمت پمپ آب موثر باشند عبارتند از: برند پمپ، شرکت وارد کننده، نرخ ارز، هزینه گمرک، گارانتی خدمات پس از فروش و … ما در البرز مخزن افتخار این را داریم که محصولاتی با کیفیت و با برندی معتبر به بازار عرضه کنیم و شما مشتریان عزیز بتوانید بدون دغدغه از خدمات پس از فروش یا مشاوره‌های قبل از خرید بهترین گزینه را برای نیاز خود انتخاب کنید. 

الکتروپمپ چیست و چه انواعی دارد؟

منظور از الکترو پمپ پمپ آبی است که نیاز به برق دارد و اغلب به صورت ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرد. الکتروپمپ را می‌توانید در اندازه‌ها و انواع مختلف از طریق سایت البرز مخزن خریداری کنید. این نوع پمپ بیشتر به عنوان پمپ آب خانگی مورد مصرف قرار می‌گیرد و وظیفه آن تأمین و فشار آب طبقات است.

 از انواع رایج الکتروپمپ می‌توان به مدل سانتریفیوژ اشاره کرد که از طریق گریز از مرکز تقویت فشار آب را تامین می‌کند. از طرفی الکترو پمپ سیرکولاتور یا پمپ آب خطی، بیشترین کاربرد را در حفظ دمای گرم یا سرد تاسیسات و ساختمان دارد و برای مواردی همچون تهویه مطبوع یا حرارت مرکزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در جای دیگر، الکتروپمپ شناور برای مصارف عمرانی و کشاورزی به کار می‌رود. این نوع پمپ معمولاً به عنوان پمپ چاه، معدن یا آبنما شناخته می‌شود.

نوع دیگری از الکتروپمپ با نام لجن کش یا کفکش برای پمپاژ کردن آب استخر، آب بارندگی و آبهای سطحی به کار گرفته می‌شود. همچنین الکترو پمپ طبقاتی که در دو نوع عمودی و افقی تولید می‌گردد برای پمپاژ مایعات تمیز بدون بار مناسب است. با این مقدمه برویم به سراغ انواع پمپ‌های برقی که برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پمپ آبگرمکنی

اگر به دنبال خرید یک پمپ آب کوچک برای استفاده در واحد آپارتمانی خود هستید پیشنهاد ما به شما پمپ آبگرمکنی است. چرا که بسیار کم صدا بوده و برای شما مزاحمت ایجاد نمی‌کند. این محصولات یک فلوسوئیچ سر خود دارند که مثل اتومات پمپ آب عمل می‌کند و از این طریق شما دیگر نیازی نیست که خرید جداگانه‌ای برای آن انجام دهید. به طور کلی از این نوع پمپ برای افزایش فشار آب داخل واحد آپارتمانی شما استفاده می‌شود. لذا برای یک واحد می‌توانید از این نوع پمپ آب استفاده کنید.

پمپ آب جتی

برای آن دسته از مشتریانی که به دنبال پمپ آبی هستند که خود مکش است، پمپ آب موشکی یا جت پمپ را معرفی می‌کنیم. این نوع پمپ به صورت سانتریفیوژی عمل می‌کند و مزایای بسیاری دارد. شما با خرید این پمپ مطمئن خواهید بود که هزینه تعمیرات آن کم است، صدای زیادی تولید نمی‌کند و قدرت مناسبی برای تقویت فشار آب دارد. اما شاید مهم ترین ویژگی این محصول مزایای گفته شده نباشد؛ پمپ آب جتی هوا گرفتگی نخواهد داشت. به دلیل ساختار خود مکش این محصول آب و هوا در آن ترکیب شده و پمپاژ راحت‌تر اتفاق می‌افتد. به همین دلیل هم یکی از پر طرفدارترین محصولات پمپ آب خانگی است.

پمپ آب کفش کش (لجن کش)

یکی دیگر از محصولات عرضه شده در البرز مخزن پمپ آب کفکش است. این پمپ معمولاً برای انتقال آب در زمین‌های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که پمپ کفکش با ولتاژ ۱۲ الی ۲۴ ولت کار می‌کند می‌توانید آن را با باطری ماشین هم به کار بیندازید. 

پمپ بشقابی

نوع دیگری از پمپ‌های آب که با نام پمپ بشقابی شناخته می‌شود، معمولاً برای پمپاژ آب با گرانروی پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این محصول پروانه مهمترین قطعه به شمار می‌رود و یکسری پره و منافذ منحنی دارد که بین دو دیسک طراحی و نصب شده اند. در این نوع الکتروپمپ، انرژی مکانیکی تولید شده از طریق شفت به پروانه پمپ منتقل شده و در نتیجه باعث چرخش پروانه و تولید انرژی جنبشی خواهد شد. به این صورت مایع یا آب با فشار از دهانه پمپ خارج شده و به سمت مصرف کننده پمپاژ می‌شود.

چگونه پمپ کشاورزی مناسب انتخاب کنیم؟

از مهمترین کارکردهای پمپ آب در حوزه صنعت برای آبیاری زمین‌های کشاورزی است. اگر زمین بالای ۱۰ هکتار داشته باشید برای آبیاری آن به یک پمپ فشار قوی نیاز خواهید داشت. اما اگر زمین کشاورزی شما کمتر از سه هکتار است نیازی نیست برای خرید پمپ آب هزینه هنگفتی را صرف کنید. به طور کلی پمپ‌های کشاورزی به دو دسته تقسیم می‌شوند که بسته به شرایط برداشت آب از منبع مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

دسته اول پمپ‌های مناسب برای شرایطی است که می‌خواهید از رودخانه برکه یا مسیر توزیع آب سرد آب برداشت کنید. در حالی که دسته دوم مربوط به پمپ‌هایی می‌شود که از طریق آنها از منابع زیرزمینی و چاه‌های آب برداشته آب را انجام می‌دهید. توجه داشته باشید که هر کدام از انواع پمپ‌های کشاورزی را که خریداری کنید به یک تابلو برق جهت توزیع و کنترل نیرو نیاز پیدا خواهید کرد.

برای اینکه بتوانید یک پمپ آب کشاورزی مناسب تهیه کنید باید چند معیار را مد نظر قرار داشته باشید:

 ۱ هد بیش از ۱۵۰ متر باید باشد.

  1. دبی بیش از ۹۰ متر مکعب در ساعت باشد.
  2. قطر دهانه ورودی و خروجی پمپ باید بیش از یک و نیم اینچ باشد.
  3. نیروی برق مورد استفاده می‌بایست سه فاز بوده یا اگر از برق استفاده نمی‌کنید موتور دیزل گازوئیلی خریداری نمایید.
  4. اگر به الکتروموتور جدا نیاز داشته باشید می‌بایست الکتروموتوری تهیه کنید که بیش از ۱۵۰۰ دور را پشتیبانی کند.

از آنجایی که نصب و راه اندازی پمپ کشاورزی نیازمند تخصص و تجربه اصل پیشنهاد می‌کنیم که بعد از ثبت سفارش مورد نظر در سایت البرز مخزن با همکاران ما در بخش پشتیبانی و فروش تماس بگیرید تا شما را برای نصب و فعال‌سازی راهنمایی کنند.

در چه شرایطی از پمپ آب استفاده کنیم؟

 یکی از رایج ترین دلایلی که مشتریان برای خرید پمپ آب اقدام می‌کنند کم بودن فشار آب در ساختمان‌های مسکونی است. اما این محصول علاوه بر مصارف خانگی و شهری در صنایع بسیاری اعم از کشاورزی، پزشکی و کارخانجات تولیدی هم کاربرد دارد. همچنین در مناطق محروم یا شهرهایی که دسترسی مستقیم به منابع آب وجود ندارد، نصب پمپ آب صنعتی می‌تواند به دسترسی به آب آشامیدنی کمک کند. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به برخی از کاربردهای پمپ آب:

انتقال آب از منبع

در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی  نیاز است که از مکانی به مکان دیگر آب را انتقال دهند یا ممکن است بخواهید آب شرب را از طریق پمپ به مکان دیگری منتقل کنید. با توجه به این موضوع که شما نیاز به انتقال چه میزان آب دارید باید نوع پمپ مناسب خود را انتخاب کنید. همچنین از پمپ آب می‌توان برای آتش نشانی استفاده کرد؛ اگر شما هم بخواهید در خانه از پمپ آب برای حفاظت از آتش استفاده کنید باید یک ژنراتور برای تامین نیروی برق پمپ خود داشته باشید تا بتوانید آن را بدون نیاز به برق به کار بیندازید. البته راه حل ساده‌تر این است که به جای خرید الکتروپمپ از پمپ موتوری استفاده کنید.

 تامین آب ساختمان یا باغ

توضیح دادیم که بیشترین کاربرد پمپ‌های آب برای مصارف خانگی و کشاورزی است. در این شرایط معمولاً مشتریان به سراغ پمپ‌های برقی یا الکتروپمپ می‌روند. از آنجایی که این محصولات باید برای مدت زمان طولانی کار کنند و بر اساس تنظیمات کلید اتومات آماده‌به‌کار باشند، استفاده از یک شبکه برق داخلی ایده‌آل است. در نتیجه اگر در باغ خود دسترسی راحتی به برق ندارید ممکن است در استفاده از الکتروپمپ‌ها به مشکل بربخورید.

انتقال پساب یا مواد شیمیایی

 تنها کاربرد پمپ‌ها انتقال آب نیست. بلکه ممکن است برای جابجایی مواد شیمیایی آب آلوده کننده فاضلاب نیز به بعضی پمپ‌های خاص نیاز پیدا کنیم. در این شرایط محصولی که خریداری می‌کنید باید در برابر مواد شیمیایی مقاومت داشته باشد؛ یعنی از موادی مانند پلاستیک یا فولاد ضد زنگ در ساخت آن‌ها استفاده شود. توجه داشته باشید که مواد بدنه و موتوری پمپ می‌بایست نسبت به سیالاتی که قرار است از طریق این دستگاه پمپاژ شوند ایمن باشند تا در اثر استفاده طولانی مدت، دچار خوردگی نشوند.

در این صفحه توضیحات لازم درباره انواع پمپ آبرسانی و راهنمایی برای خرید پمپ آب ارائه کردیم. توضیحات تکمیلی درباره هر محصول را با کلیک روی تصویر آن می‌توانید ببینید. شما عزیزان همچنین می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب سایت البرز مخزن، برای اخذ مشاوره قبل از خرید پمپ آب با همکاران ما در بخش فروش تماس بگیرید.

البرزمخزن به صورت اختصاصی و تخصصی به فروش پمپ آب در در دسته بندی خانگی و کشاورزی می‌پردازد و شما می‌توانید سوالات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید. برای استعلام قیمت پمپ آب، روی دسته بندی محصول و مدل پمپ مدنظر خود کلیک کنید.