اخبار

در سال 1401 کدام استان‌ها کمترین بارش را داشتند؟

کمترین بارش

تابستان سالی که گذشت یکی از خشک‌ترین تابستان‌های چند سال گذشته بوده است. به طور کلی ریزش‌های جوی در سال گذشته نسبت به دوره‌های مشابه قبلی، 22 درصد کاهش داشته که در نوع خود بسیار قابل توجه و نگران‌کننده است. اما کمترین بارش در سال 1401 برای چندین استان کشورمان ثبت شده است.

طبق آمارهای موجود از ابتدای سال 1401 تا پایان دی ماه، استان قم با کاهش 65 درصدی میزان بارش نسبت به میانگین درازمدت خود، بدترین خشکسالی را در این سال به خودش اختصاص داده است. با این حال استان‌های دیگری همچون سمنان، البرز و تهران نسبت به میانگین 54 سال گذشته، در بدترین شرایط خود بوده‌اند. این آمار نشان از خشکسالی گسترده در کشور دارد.

با اینکه بارش‌های سیل آسایی که در تابستان 1401 شاهد بودیم، بسیاری را امیدوار کرد اما این بارش‌ها جز ویرانی و جاری شدن آب‌های سطحی حاصلی نداشتند. بررسی‌ها نشان داده است که در سال گذشته، بارش‌های پاییز و زمستان به حدی نبود که مخازن سدهای کشور پر شوند. بعضی از آمارها از کمبود 25 تا 75 درصدی آب ذخیره شده در مخازن خبر می‌دهند.

بر اساس گزارشی که توسط دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور ارائه شده، در حال حاضر تنها 40 درصد از سدهای کشور پر شده‌اند. این در حالی است که بعضی از این سدها شرایط بحرانی را ثبت کرده‌اند. به طور مثال سد رودبال داراب در استان فارس نسبت به سال گذشته 77 درصد کاهش موجودی آب دارد. همچنین سد نهرین در خراسان جنوبی، در همین مدت زمان، 55 درصد کاهش ذخیره آب داشته است.

نگاهی به کمترین بارش استان‌ها در سال 1401

بنا بر گزارشات منتشر شده، ارتفاع کل ریزش‌های جوی کشور در بازه مهرماه تا 30 دی ماه 1401، حدود 90 میلی متر بوده است. این میزان نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته، 22 درصد کاهش داشته و نسبت به میانگین دوره‌های مشابه در دراز مدت 8 درصد کمتر بوده است. اگر بخواهیم بر اساس درصد اختلاف میزان بارندگی تجمعی استانی با نرمال کمترین بارش استان‌ها را بررسی کنیم، در صدر جدول استان قم و در ادامه سمنان، قزوین، آذربایجان شرقی، البرز، تهران، همدان و اردبیل قرار می‌گیرند.

طبق گفته‌های مدیر عامل شرکت آبفای تهران، وضعیت آب در شرایط فعلی بسیار سخت است. با توجه به اینکه دو سال گذشته در اکثر استان‌های کشور خشکسالی را تجربه کرده‌ایم، باید انتظار شرایط سخت‌تری را داشته باشیم. به همین خاطر مساله مدیریت آب و ذخیره آن بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است. اما ما به عنوان یک شهروند چه اقدامی می‌توانیم انجام دهیم؟

در سال‌های گذشته کمبود فشار آب باعث شده است تا بسیاری از ساختمان‌های مسکونی و اداری در شهرهای بزرگ اقدام به نصب پمپ‌های آب کنند. یکی از اجزای مهمی که در سیستم آبرسانی و تقویت فشار مورد استفاده قرار می‌گیرد، مخازن آب هستند. شما با خرید مخزن آب می‌توانید مشکل فشار را حل کنید. همچنین در استان‌هایی که با قطعی آب در تابستان مواجه هستند می‌توانند با خرید یک مخزن آب مناسب، برای شرایط اضطراری آب ذخیره کنند.

بهترین گزینه برای ذخیره آب آشامیدنی و نگهداری طولانی مدت آن، مخزن آب سه لایه است. این نوع مخازن به خاطر ویژگی ضد جلبک خود این امکان را به شما می‌دهند که بدون نگرانی از بابت تغییر مزه، بو یا رنگ آب، برای مدت زمان طولانی از آنها استفاده کنید. چنانچه قصد خرید مخزن آب را داشتید اما نمی‌دانستید از کجا اقدام کنید یا چه مدلی را بخرید، کافیست با همکاران ما در البرزمخزن تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

مخزن 500 لیتری؛ مخزن 1000 لیتری؛ مخزن 2000 لیتری؛ مخزن 3000 لیتری؛ مخزن 5000 لیتری؛ مخزن افقی؛ مخزن عمودی؛ مخزن آب 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *