اخبار

کمبود آب در شهرستان های سمنان و شاهرود

کمبود آب در سمنان و شاهرود/ صرفه جویی در مصرف آب

طبق گزارشاتی که از خبرگزاری فارس رسیده است، محمد حمیدی، سرپرست معاونت عمرانی استانداری سمنان گفته است که تنش آب در شهرهای سمنان و شاهرود امروزه رو به افزایش است. او در نظر داشت که با آغاز فصل گرما و با توجه به افزایش بی‌رویه مصرف آب، با توجه به نظر کارشناسان و متخصصان، بی تردید مشکلاتی جدی‌ در پیش روی این دو شهر است. بیشترین آبی که در شهرهای سمنان و شاهرود مصرف می‌شود، برای تامین آب کشاورزی و آشامیدن بوده که با استمرار بی‌رویه در مصرف آب به این شیوه، مشکلات جدی در این دو صنعت به وجود می‌آید.

با توجه به نیاز سنجی‌ صورت گرفته، تمام شهرهای ایران دچار کمبود آب هستند. شهرهای سمنان و شاهرود نیز هر کدام به ترتیب سیصد و دویست و چهل لیتر بر ثانیه دچار کمبود آب هستند که برای رفع آن نیاز است که تفکری جدی‌ا صورت بگیرد. همچنین معاون هماهنگی عمرانی استاندار سمنان بیان کرده که در چندین روز گذشته در شهر شاهرود، شرایط اضطراری آب برای آبیاری زمین‌های کشاورزی به وجود آمده که با کمک کنترل و مدیریت بحران، تا حدودی این مشکل مدیریت شده است. 

همچنین حمیدی گفته است: بر اساس مصوبه‌های شورای مدیریت با موضوع کمبود و تنش آب، تصمیم گرفته شده تا شرکت آب و فاضلاب استان سمنان به همراه دیگر اداره‌های مرتبط و با حمایت فرمانداری، نسبت به اتصال و حفر چاه‌های آب در شهرستان‌ها یا آب‌های قابل آشامیدنی دیگر اقدام کنند. با حفر این چاه‌ها مشکل بحران و کمبود آب تا حد زیادی جبران خواهد شد. این اقدام نیازمند پیگیری‌های زیادی از سمت اداره آب و فاضلاب بوده و باید در بهترین صورت این عمل انجام گیرد.

وی بیان کرده که با متصل کردن اضطراری چاه‌های آب آشامیدنی به شبکه‌های آب شهری، بخشی از بحران و کمبود آب در استان سمنان و شاهرود کاهش پیدا می‌کند. همچنین وی عنوان کرده که در آخرین جلساتی که در خصوص تصمیم گیری برای حفر و اتصال چاه صورت گرفته، مجوز احداث یک حلقه چاه در سمنان و دو حلقه چاه در شاهرود صادر شده است. امید است که به بهترین وجه و در کمترین زمان ممکن انجام شود. 

معاون هماهنگ کننده امور عمرانی استاندار شهر سمنان برای صرفه‌جویی و استفاده درست مصرف آب به شهروندان توصیه‌های زیادی کرده و همچنین گفته است: در شهرستان شاهرود حدود ۲۰ درصد و در شهر سمنان حدود ۱۸ درصد کمبود آب در صنایع مختلف وجود دارد. اگر کمی صرفه جویی و‌ مدیریت آب در این دو شهر  اتفاق بیفتد، دیگر بحران و تنش آب در این دو شهر وجود نخواهد داشت و قطعا مشکل کمبود آب هم به طور کامل رفع می‌شود. 

همچنین وی عنوان کرد که یکی از مشکلات بزرگی که در شهر سمنان وجود دارد این است که در کارواش‌ها برای شست و شوی ماشین از آب آشامیدنی استفاده می‌شود. در حالی که هیچ یک از کارواش‌ها برای شست و شوی وسیله نقلیه، حق استفاده از آب آشامیدنی را ندارند. همچنین باید توجه کرد که برای آبیاری فضای سبز و پارک‌ها، باید آب جداگانه مصرف شود. شهرداری‌های شهر سمنان و شاهرود نیز باید این امر را جدی بگیرند و در زمانی مقتضی اقدام به جداسازی آب آشامیدنی از آبیاری کنند. 

کولرهای آبی نیز یکی از پرمصرف‌ترین وسایل آب در فصل تابستان بوده که در شهر سمنان نیز مصرف بی‌رویه آب از این طریق صورت می‌گیرد. لذا ضروری است که در این تابستان، در استفاده از کولرهای آبی، مدیریت آب را هم در نظر بگیرید.

یکی از کارهای بسیار موثر و جالبی که دولت سیزدهم با همکاری شهرداری و استانداری و شرکت آب و فاضلاب در شهر سمنان انجام داده است، استفاده از روش‌های نوین آبیاری و تحت فشار و تغییر الگوی کشت در صنعت کشاورزی در این شهر است. این روش تا حد زیادی از مصرف بی رویه آب جلوگیری کرده و با مساعدت و همراهی کشاورزان نیز همراه بوده است. 

حمیدی افزود که انتقال آب بین حوزه‌ای، نیز یکی از راهکارهای اساسی برای تامین آب در بخش‌های صنعتی در شهر سمنان بوده که با انجام این کار، اشتغال و تولید تا حد زیادی در این شهر افزایش پیدا می‌کند. از آنجایی که کارخانه‌جات و شرکت‌های تولیدی زیادی در شهرک‌های صنعتی سمنان وجود دارد، بهتر است که این امر هرچه سریعتر انجام شود. یکی از این اقدامات، انتقال آب دریای خزر به کویر سمنان بوده که هنوز در دست بررسی است و در آینده‌ای نزدیک، بخش کمی از این آب به شهر سمنان انتقال پیدا می‌کند.

مخزن 500 لیتری؛ مخزن 1000 لیتری؛ مخزن 2000 لیتری؛ مخزن 3000 لیتری؛ مخزن 5000 لیتری؛ مخزن افقی؛ مخزن عمودی؛ مخزن آب 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *