اخبار

حجم آب دریاچه ارومیه در سال جاری

حجم آب دریاچه ارومیه در سال جاری

طبق گزارشاتی که از روابط عمومی فرمانداری ارومیه به تازگی منتشر شده است، ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرده است که هم اکنون و در سال جاری این دریاچه بیشتر از سه میلیارد و ۳۵۰ میلیون متر مکعب آب دارد. این حجم آب در طول سال متغیر بوده و نمی‌توان یک عدد ثابت را برای آن تعیین کرد. با رهاسازی آب به سمت دریاچه و همچنین بارش باران و برف‌های زمستانی، حجم این آب تغییر زیادی داشته و سطح آب تا حد زیادی افزایش یافته است. 

طبق آمار ستاد احیای دریاچه ارومیه حجم آب در دریاچه ارومیه در سال گذشته و در زمان مشابه حدود یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون متر مکعب بوده و این رقم تا امسال افزایش زیادی یافته است. نسبت به سال گذشته حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون متر مکعب شاهد افزایش حجم آب دریاچه ارومیه بوده‌ایم. این رقم در طی سالیان گذشته بی سابقه بوده و حدود چهار میلیون متر مکعب به طور روزانه این دریاچه افزایش حجم داشته است.

علاوه بر افزایش حجمی که امسال این دریاچه به دنبال داشته، از نظر ارتفاع هم دریاچه ارومیه افزایش سطح قابل توجهی داشته است. ارتفاع دریاچه ارومیه نسبت به سال‌های گذشته حدود ۶۹ سانتی‌متر بیشتر شده است. به طور کلی وسعت دریاچه ارومیه طبق آخرین پایش‌ها به دو هزار و هشتصد کیلومتر مربع رسیده بود که امسال هفتصد کیلومتر نیز افزایش یافته و وسعت کلی آن هم تغییر پیدا کرده است. 

استاندار ارومیه همچنین در چندین روز گذشته در گفتگو با شبکه بین المللی سحر آذری با اشاره به رویکرد نظام جمهوری اسلامی ایران در خصوص توجه به مسائل بحران کم آبی دریاچه ارومیه و دیگر مسائل زیست محیطی، افزود: کارگروه ملی نجات و احیای دریاچه ارومیه با رویکرد کاملا جدید دولت سیزدهم و با حضور برخی از معاونین رئیس جمهور و وزرا تشکیل شده و بخش قابل توجهی از مسئولیت و پیگیری‌ها به مسئولین شهر آذربایجان غربی سپرده شده است. 

با توجه به برگزاری برنامه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه، این دریاچه هم از نظر وسعت و هم از نظر حجم آب افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. قبل از تشکیل این ستاد، حجم آب دریاچه ارومیه به طور سالیانه حدود ۴۰ سانتی‌متر مربع کاهش یافته بود، اما با توجه به برنامه‌ریزی دقیق و تلاشی که دولت در این خصوص داشته، این ستاد توانسته که روند خشک شدن دریاچه ارومیه را به طور کلی متوقف کند و‌ چه بسا هر ساله شاهد افزایش حجم آب در این دریاچه خواهیم بود. البته باید توجه داشته باشیم که حجم زیاد بارندگی و بارش برف هم در افزایش حجم این دریاچه بی تاثیر نبوده و همه این عوامل موجب افزایش حجم و وسعت دریاچه شده است.  

وضعیت حجم آب دریاچه ارومیه در سال جاری

با توجه به بارش‌های پراکنده و خوبی که در اسفند ماه سال گذشته اتفاق افتاده است، وضعیت بحرانی و کم آبی دریاچه ارومیه به طور کلی از بین رفته و بهبود کامل یافته است. به گزارش خبرگزاری کیهان تصاویری که در ابتدای سال جاری از این دریاچه منتشر شده است، نشان می‌دهد که گردشگران زیادی برای مسافرت و استفاده از این جاذبه طبیعی به دریاچه ارومیه مراجعه کرده‌اند. در سالیان گذشته ادعا می‌شد که این دریاچه  تا هشتاد درصد در حال خشک شدن است، اما در سال جاری با افتتاح فاز اول احیا، حجم آب تا حد زیادی افزایش یافته است و دیگر خبری از خشکی دریاچه نیست.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه نیز طی خبری گفته است: با توجه به بهره‌برداری درست و اصولی از طرح احیای دریاچه ارومیه، سطح آب دریاچه حدود ۱۷ سانتی‌متر افزایش ارتفاع داشته است. در خصوص خشک شدن صحبت‌های بسیاری وجود دارد. علت‌های مختلفی وجود داشته که این دریاچه رو به خشکی رفته است. برخی از افراد علت خشک کردن دریاچه ارومیه را غفلت پنجاه ساله مسئولین می‌دانند و روند خشکسالی این دریاچه را از سال 1370 تخمین می‌زنند.

برخی دیگر از افراد نیز علت خشکی و کم آبی دریاچه ارومیه را به احداث پل کلانتری ربط می‌دهند که با ورود مصالح وارد شده به دریاچه، این اکوسیستم را دچار تخریب کرده و شروع به خشک شدن آن کرده است. به طور کلی علت‌های مختلفی برای خشکی این دریاچه وجود دارد. در حال حاضر مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عاملی که حجم آب دریاچه ارومیه را افزایش داده است، مقدار بارش باران و برف در زمستان و دیگر فصل‌ها در سال گذشته بوده که به طور کلی موجب احیای دریاچه ارومیه شده است.

با توجه به این که تامین آب آشامیدنی مردم شهر ارومیه در اولویت قرار دارد، قرار است سدهایی در حوزه دریاچه ارومیه تاسیس شود که نقش بسیار مهمی در مدیریت آب و تامین آب آشامیدنی و استفاده مردم داشته باشد. همچنین با توجه به روند افزایشی که حجم آب این دریاچه داشته، باید راهکارهایی را جهت تثبیت وضعیت آن هم اتخاذ کرد. استاندار شهر ارومیه همچنین در این خصوص اشاره کرد که: در کنار انتقال آب از بخش‌های مختلف به این دریاچه، شرایط اقلیمی و جوی پایدار هم در تثبیت وضعیت دریاچه تاثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *