آموزشی

چرا مخزن آب سه لایه بخریم؟

مخزن آب سه لایه پلی اتیلن

مخزن پلی اتیلن سه لایه بیشترین کاربرد را در حوزه خانگی و صنعتی کشور دارد‌. همچنین مخزن آب سه لایه آنتی باکتریال بهترین و بهداشتی‌ترین انتخاب برای نگهداری آب شرب است. قبل از خرید مخزن باید در نظر داشته باشید که برای چه مصرفی و برای چه مکانی می‌خواهید از آن استفاده کنید. در این مطلب دلیل اینکه چرا مخزن سه لایه پلی اتیلن بهترین انتخاب است را توضیح می‌دهیم.

 

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • لایه‌های مخزن در خرید مخزن سه لایه چه تاثیری بر کیفیت مخزن می‌گذارند؟
 • مواد به کار رفته در مخزن سه لایه
 • طراحی و پوشش مخزن سه لایه
 • وظیفه لایه‌ها در مخزن سه لایه
 • ویژگی‌های اصلی در خرید مخزن سه لایه پلی اتیلن
 • مهم‌ترین ویژگی‌ها در خرید مخزن سه لایه
 • مهم ترین ویژگی‌های خرید مخزن سه لایه آنتی باکتریال

 

لایه‌های مخزن چه تاثیری بر کیفیت مخزن می‌گذارند؟

در ایران مخازن ذخیره آب، گزینه‌ای پرکاربرد برای ذخیره آب آشامیدنی، آبیاری، کشاورزی و غیره هستند. مخازن ذخیره آب معمولاً در فضای باز نگهداری می‌شوند. و در معرض نور خورشید، گرد و غبار، باد، باران و غیره هستند. این عوامل بیرونی ممکن است باعث جلبک زدن، تولید باکتری یا ویروس در آب شود. بنابراین لازم است یک مخزن ذخیره آب با تعداد لایه مناسب برای جلوگیری از این مشکلات انتخاب کنید. استفاده از مخزن آب سه لایه پلی اتیلن که به آن منبع سه لایه پلاستیکی نیز می‌گویند، تمام این مشکلات را رفع می‌کند.

مخازن ذخیره آب با در نظر گرفتن سه پارامتر اصلی تولید می‌شوند: مواد به کار رفته در ساخت مخزن، طراحی مخزن و پوشش مخزن.

 

مواد به کار رفته برای خرید مخزن سه لایه

از نظر مواد مورد استفاده برای ساخت مخازن آب، موارد زیادی مانند پلاستیک یا پلی اتیلن، فایبرگلاس، بتن، سنگ، فولاد و غیره وجود دارد. با این وجود، پلی‌اتیلن از محبوب‌ترین مواد در ساخت مخزن است. برخی از مزایای اصلی پلی‌اتیلن عبارتند از: بافت صاف آن که باعث بهتر تمیز کردن و نگهداری آن می‌شود. وزن سبک آن که حمل‌ونقل و نصب آن را آسان می‌کند. هزینه آن نیز بطور قابل توجهی کمتر از فولاد ، فایبرگلاس یا بتن است. اما یکی از مهم‌ترین مزیت‌های پلی‌اتیلن این است که می‌توان مواد افزودنی مانند آنتی باکتریال را به طور مستقیم در ساختار مخزن و در طول فرایند ساخت لایه‌ها (مانند ساخت مخزن سه لایه) به آن اضافه کرد.

 

خرید مخزن سه لایه آنتی باکتریال

نوع طراحی و پوشش در خرید مخزن سه لایه

در طراحی مخازن پلی اتیلن با توجه به نوع و میزان مصرف و کاربرد آنها، تنوع بسیاری مشاهده خواهید کرد. این مخازن در طیف گسترده‌ای از انواع مخازن عمودی، افقی، بیضی، زیرپله، مکعبی، نیسانی، اسلیم تانک یا آسان‌رو، ترافیکی و قیفی، انبساطی، سم پاش و … تولید می‌شوند. همچنین هر کدام از آنها با توجه به نوع کاربری در لایه‌های مختلف ساخته می‌شود (پیشنهاد: مطالعه مقاله مخازن پلی اتیلن چند لایه هستند؟). به طور مثال برای مایعات صنعتی، بیشتر به صورت تک لایه و دو لایه، برای مایعات قابل شرب، به صورت مخزن سه لایه ضد جلبک و سه لایه ضد جلبک و آنتی باکتریال، چهار لایه و … تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین رنگ مخزن نیز عامل مهمی است که باید هنگام خرید مخزن سه لایه ذخیره آب مورد توجه قرار گیرد. مخازن تک و دو لایه برای جلوگیری از نفوذ نور آفتاب، عمدتاً به رنگ‌های تیره مانند سیاه یا آبی تیره تولید می‌شوند. برای مصارف خانگی رنگ‌های روشن ترجیح داده می‌شوند. زیرا در مخازن تیره، آب به سرعت گرم می‌شود. همانطور که در مقاله فرق مخزن آب سه لایه با تک لایه توضیح دادیم، مخزن سه لایه با لایه بیرونی سفید رنگ تولید می‌شود و فقط لایه میانی آنها برای جلوگیری از نفوذ نور، تیره است.

حفظ کیفیت آب ذخیره شده در مخازن آب نیز، مسئله‌ای مهم است. در مخازن تک لایه و دو لایه برای اطمینان از اینکه آب ذخیره شده فاقد میکروب و جلبک باشد، به شرایط نگهداری خاص و تمیزکردن منظم نیاز است. (پیشنهاد: مطالعه مقاله روش‌های جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب پلاستیکی). اما ترکیب سه لایه در مخازن پلی اتیلن یک راه‌حل محبوب برای جلوگیری از این مشکلات و همچنین کاهش دردسر تعمیر و نگهداری است. زیرا استفاده از مخزن سه لایه آنتی باکتریال هم به طولانی شدن فواصل سرویس آن کمک می‌کند. هم به راحتی و بدون شرایط نگهداری خاص، می‌توان از آنها در فضای باز و زیر نور آفتاب استفاده کرد.

 

وظیفه لایه‌ها در مخزن سه لایه

خرید مخزن سه لایه

 

خرید مخزن سه لایه آنتی باکتریال

در خرید مخزن سه لایه، هر لایه از مخزن وظیفه و نقش خاص خود را دارد.

لایه اول (لایه بیرونی): از جنس پلی‌اتیلن و معمولا به رنگ سفید است. در برابر عوامل جوی و اشعه uv مقاوم است.

لایه دوم (لایه میانی): این لایه مشکی رنگ بوده و برای جلوگیری از نفوذ نور است. این لایه، به عنوان عایق و فیلتر نوری باعث کاهش حرارت آب می‌شود. و اختلاف 20 درجه را در مقایسه با مخازن سیاه ( عمدتا تک لایه و دو لایه) حفظ می‌کند. همچنین مانع از جلبک زدن آب می‌شود.

لایه سوم (لایه داخلی): داخلی‌ترین لایه که در تماس مستقیم با آب است. و از مواد 100٪ فودگرید، برای اطمینان از آلوده نشدن آب در هنگام تماس با محصول، ساخته شده ‌است. به همین دلیل برای نگهداری آب آشامیدنی کاملاً ایمن هستند. در منبع سه لایه پلی اتیلن که خاصیت آنتی باکتریالی هم داشته باشد، لایه داخلی به رنگ آبی یا سفید هستند. و با تکنولوژی نانو و استفاده از مستربچ‌های آنتی باکتریال، خواص ضدمیکروبی دارند.

 

ویژگی‌های اصلی مخزن سه لایه پلی اتیلن

 

مخازن سه لایه پلی اتیلن پرکاربردترین منابع جهت نگهداری آب آشامیدنی و بهداشتی می‌باشند. منبع پلاستیکی سه جداره با توجه محل قرارگیری، طول عمری در حدود ۲۵ تا ۵۰ سال دارد. و معمولا تا حجم ۳۰ متر مکعب ساخته می‌شوند. این مخازن به دو صورت “مخزن سه لایه” و “مخزن سه لایه آنتی باکتریال” تولید می‌شوند. (پیشنهاد: مطالعه مقاله مخزن آب آنتی باکتریال چیست؟) در زیر برای هر دو مدل ویژگی‌های مهم را معرفی می‌کنیم:

 

مهم‌ترین ویژگی‌های مخزن سه لایه :

 • مقاوم در برابر اشعهUV
 • مقاوم در برابر رشد جلبک
 • تولید شده از پلی‌اتیلن تأیید شده غذایی (Food Grade)
 • دیواره سه لایه باعث کنترل دمای داخلی می‌شود.
 • امکان استفاده در فضای باز و در معرض نور آفتاب ( بدون نیاز به عایق و سایه بان)

 

مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در هنگام خرید مخزن سه لایه باید به آن دقت کرد:

مهم‌ترین ویژگی‌های مخزن سه لایه آنتی باکتریال که به آن تانکر آب ضد جلبک و ضد باکتری نیز می‌گویند، شامل موارد زیر می‌شود:

 • بیشترین بهداشت و حفظ دما در ذخیره‌سازی آب و مایعات داخل مخزن
 • مقاوم در برابر اشعهUV
 • مقاوم در برابر رشد جلبک
 • مقاوم در برابر انواع مختلف باکتری‌ها و جلوگیری از رشد باکتری‌هایی که منجر به ایجاد بو و لکه‌های ناخواسته می‌شوند.
 • مقاوم در برابر انواع قارچ‌ها مانند کپک نان و میوه و …
 • در تمام شرایط محیطی قابل استفاده‌اند ( فضاهای پر نور، رطوبت زیاد، محیط‌های خشک، فضاهای تاریک و محیط‌های پرگرد و غبار)

نکته: شرکت تهران پلیمر یارا تنها تولیدکننده مخزن آنتی باکتریال و ثبت کننده برند آنتی باکتریال در ایران است. در تست‌های انستیتو پاستور و جهاد دانشگاهی ثابت شد که مخزن آنتی باکتریال تهران پلیمریارا تا 99.9٪ باکتری‌ها را کاهش می‌دهد.

لایه-ها-در-مخزن-سه-لایه-آنتی-باکتریال

خرید مخزن سه لایه آنتی باکتریال

سخن آخر

در حال حاضر شرکت‌های متعددی در کشور در حال تولید منبع سه لایه پلی اتیلن می‌باشند. این مخازن از لحاظ طراحی و ساخت دارای انواع گوناگون بوده و از این رو قیمت‌های متفاوتی را تجربه می‌کنند. به طور مثال مخازن سه لایه تهران پلیمر یارا به صورت چرخشی تولید می‌شوند. و از این جهت هیچ گونه درز برای نشت ندارند. اما به طور کل قیمت مخزن آب سه لایه بیشتر از تک لایه و یک لایه است.

همچنین مخزن سه لایه آنتی باکتریال تهران پلیمر یارا در لایه داخلی، دارای مستربچ آنتی باکتریال برای جلوگیری از رشد میکروب در آب است. شما می توانید خرید مخزن سه لایه آنتی باکتریال را در البرز مخزن تجربه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.