آموزشی

در ﭼﻪ ﻣﻮاردي از ﻣﺨﺎزن دو ﻻﯾﻪ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﯽ ﺷﻮد؟

مخزن دولایه

مخزن دولایه پلی اتیلن یکی از انواع مخازن پلاستیکی برای نگهداری آب است که در سایزهای مختلف می‌توانید آن را تهیه کنید. اما قبل از هر چیزی باید بدانیم که در ﭼﻪ ﻣﻮاردي از ﻣﺨﺎزن دو ﻻﯾﻪ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﯽ ﺷﻮد؟ علت لایه بندی مخزن پلی اتیلن بستگی به کاربردهای بسیار گسترده این مخازن در صنایع مختلف دارد. از صنایع کشاورزی گرفته تا صنایع شیمیایی، مصارف خانگی، آب شرب و مصارف بهداشتی؛ به طور کلی برای نگهداری انواع مایعات از مخازن پلی اتیلن استفاده می‌شود.

مخزن پلی اتیلن چیست؟

پلی اتیلن یک پلیمر گرما دیده است که در فرایند قالب گیری پلاستیکی تبدیل به سازه‌های مختلف از جمله مخزن دولایه می‌شود. ترکیباتی که در فرایند تولید مخازن پلی اتیلن مورد استفاده قرار می‌گیرند، ضمن تضمین مقاومت بالای مخزن در برابر حرارت بالا و دمای پایین، امکان ذخیره انواع سیالات و مایعات را بصورت اسید و باز را دارا هستند. مزیت‌های بسیار کاربردی این نوع مخازن پلی اتیلن، بخصوص کاهش هزینه‌های تولید نسبت به محصولات مشابه، حمل و نقل آسان، امکان نصب در هر موقعیتی بصورت زمینی و هوایی و دفن شده در زمین باعث شده مشتریان بیشتری به خرید این نوع مخازن روی بیاورند.

 

شما می‌توانید انواع مخازن سه‌لایه پلی اتیلن را در فروشگاه آنلاین البرزمخزن مشاهده نمایید و برای مشاوره خرید مخازن دو لایه با ما در تماس باشید.

انواع مخازن پلی اتیلن به لحاظ نوع کارکرد

بسته به نوع کارایی، مخازن دولایه پلی اتیلن در بسته بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند. معیارهای مختلف نظیر گنجایش مخزن، نحوه قرارگیری و نصب مخزن، قابلیت نگهداری از نوع سیال و مایع آن به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. شناخت دسته بندی این مخازن به شما کمک می‌کند تا با دید کافی نسبت به محصولی که قصد خرید آن را دارید و نسبت به کاربرد مورد نظرتان اقدام به خرید نمایید.

مخازن پلی اتیلن در اشکال عمودی، افقی، زیرپله و … در البرزمخزن دارای نشان استاندارد ایران و پروانه بهداشتی از سازمان غذا و دارو تولید و عرضه می‌شوند.

انواع لایه بندی در مخازن پلی اتیلن و کاربرد آنها

همانطور که می‌دانید مخازن پلی اتیلن در انواع لایه بندی‌های گوناگون تولید می‌شوند. این مخازن بصورت مخزن تک لایه، مخزن دولایه، مخزن سه لایه و بیشتر موجود است. لایه سفید بیرونی که لایه اصلی نیز محسوب می‌شود، مقاومت بسیار بالایی در برابر نفوذ اشعه‌های مضر خورشید دارد، و در نهایت مانع تشکیل جلبک مخزن و فساد در مخزن پلی اتیلن می‌شود. در واقع دلیل استفاده از رنگ سفید در ساخت لایه بیرونی، کاهش تاثیر‌گذاری و انتقال حرارت در دو سوی جداره مخزن است که باعث می‌شود مایعات داخل مخزن تحت تاثیر کمتری در مواجهه با تغییرات دمایی باشند.

3 تقسیم‌بندی متفاوت مخازن پلاستیکی

از طرفی، نکته مهم استفاده از ماده اولیه فود-گرید برای مخازنی که مصارف بهداشتی دارند، ضروری است. البته در نظر داشته باشید که تمامی مخازن پلی اتیلن ارائه شده در البرزمخزن دارای استانداردهای لازم هستند و از این بابت هیچگونه جای نگرانی نیست.

مخرن تک لایه پلی اتیلن

این نوع مخازن که بصورت تک لایه تولید می‌شوند؛ به این معنی که مقاومت کافی در مقابل اشعات مضر در این نوع مخازن در نظر گرفته نشده است. این نوع مخازن برای نگهداری آب در طولانی مدت گزینه مناسبی نمی‌باشند. اگرچه برای مصارفی نظیر نگهداری و حمل و نقل سموم و سیالات شیمیایی کاربرد خود را دارند. از مخزن تک لایه پلی اتیلن در صنایع کشاورزی نیز استفاده می‌شود. این مخازن مقاومت بالایی در مقابل تولید جلبک در داخل مخزن ندارند و برای مصارفی که در معرض مستقیم نور آفتاب هستند، توصیه نمی‌شود.

مخزن دولایه پلی اتیلن

در ﭼﻪ ﻣﻮاردي از ﻣﺨﺎزن دو ﻻﯾﻪ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﯽ ﺷﻮد؟ مخازن دولایه پلی اتیلن برای مصارف بهداشتی مناسب هستند. در ضمن شما می‌توانید از مخزن دولایه پلی اتیلن در مقابل نور مستقیم خورشید نیز استفاده کنید. در فرایند تولید مخزن دولایه از یک لایه پلی اتیلن سفید برای جدار بیرونی مخزن استفاده می‌شود و علاوه بر آن از لایه داخلی مقاوم در برابر نور خورشید و اشعات مضر نیز استفاده شده است. لایه دوم در مخزن دولایه پلی اتیلن مانع عبور اشعات یو وی نیز می‌شوند که به این معناست که در مخازن دولایه دیگر خبری از تشکیل جلبک و باکتری مضر نیست و شما می‌توانید این نوع مخزن را در هر شرایطی استفاده نمایید.

مخازن دولایه در مواردی کاربرد دارند که دمای محیطی در دمای عادی باشد؛ به این معنا که تغییر دما در مایعی که قرار است از آن نگهداری کنید، تاثیر چندانی نگذارد. از این نوع منبع برای نگهداری آب آشامیدنی در موتورخانه و پشت پمپ آب نیز استفاده می‌شود.

مخزن سه لایه پلی اتیلن

مخزن سه لایه پلی اتیلن تفاوت چندانی در کارایی نسبت به مخزن دولایه ندارد. مخصوصاً در مصارف عمومی و غیر تخصصی مخرن دولایه پلی اتیلن پاسخگوی بسیاری از نیازهای شما خواهد بود. اما ویژگی مهم مخزن سه لایه مقاومت بیشتر در برابر تغییرات دمایی است. در مخزن سه لایه همان ترکیب مخزن دولایه وجود دارد بعلاوه استفاده از یک لایه میانی پایدارکننده که باعث افزایش مقاومت در برابر نور خورشید می‌شود. بهترین کاربرد این مخازن در مناطق بسیار گرمسیر یا بسیار سردسیر خود را نشان می‌دهد. آنجایی که برای مثال نمی‌خواهید دمای آب افزایش یا کاهش چشمگیری داشته باشد می‌توانید از مخزن سه لایه پلی اتیلن جای مخزن دولایه استفاده نمایید.

 

انتخاب مخزن یک لایه یا دولایه یا سه لایه

اگر قرار است تصمیم بگیرید که برای خرید کدام منبع یا مخزن پلی اتیلن را استفاده کنید و قرار باشد بین یکی از مخازن یک لایه، مخزن دولایه و سه لایه یکی را انتخاب کنید، این موضوع بستگی به مورد استفاده و محلی قرارگیری مخزن دارد. برای مثال فرض کنیم که قرار است برای یک آپارتمان ده واحدی یک مخزن آب پلی اتیلن خریداری کنیم به صورتی که کفاف استفاده روزانه ساختمان را نیز بدهد. دقت کنید که قبل از خرید بهتر است محل مخزن خود را جانمایی کنید. برای مثال آیا قرار است آن را در زیر پله قرار دهید یا در فضای باز یا بسته؟ این پارامترها تاثیر مستقیم در انتخاب مخزن شما خواهد داشت.

بهترین منبع آب خانگی

با فرض اینکه هر واحد آپارتمانی دارای 4 نفر متوسط مصرف کننده آب باشد، برای مصرف یک روز کامل به یک منبع 2000 لیتری نیاز خواهید داشت. البته منظور از یک روز کامل این است که با توجه به سرعت پر و خالی شدن مخزن که به طور متوسط سه بار در روز در نظر گرفته می‌شود، مخزن باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد.

یک مخزن 2000 لیتری با توجه به محل قرارگیری آن برای شما مناسب است. فقط دقت داشته باشید که اگر قرار است مخزن آب خود را در محلی مثل پشت بام یا داخل موتورخانه قرار دهید، بهتر است از مخزن دو لایه پلی اتیلن یا مخزن سه لایه استفاده کنید. در این صورت استفاده بهداشتی از مخزن آب خود خواهید داشت و در ضمن نگران تشکیل آلودگی و باکتری و جلبک نیز در داخل مخزن نخواهید بود.

اما اگر قرار است یک مخزن برای حمل یا نگهداری آب زراعی در نظر بگیرید، مخزن تک لایه بهترین گزینه به لحاظ هزینه برای شما خواهد بود. البته اگر برای شما، تاثیرات دمایی یا بهداشتی اهمیت دارد با کمی هزینه بیشتر و خرید یک مخزن دولایه یا سه لایه پلی اتیلن، می‌توانید خیال خود را از این بابت نیز راحت کنید و یک مخزن مقاوم در برابر دمای محیط و اشعات و نور مضر در اختیار داشته باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.