آموزشی

مخزن تک لایه چیست و چه کاربردی دارد؟

مخزن تک لایه چیست

مخزن تک لایه یکی از مخازن پر کاربرد و مناسب برای مصارف گوناگون است. مخزن تک لایه که با نام مخزن بی‌رنگ نیز شناخته می‌شود، تنها دارای یک لایه پلی اتیلن بوده و برای نگهداری انواع مایعات کاربرد دارد. برای شناخت دقیق‌تر این نوع مخزن شاید لازم باشد تفاوت مخزن تک لایه پلی اتیلن را با سایر مخازن بررسی کنیم.

ویژگی مخزن تک لایه و تفاوت آن با مخازن سه لایه پلی اتیلن

تفاوت اصلی مخزن تک لایه با مخازن سه لایه در وجود یا عدم وجود لایه میانی در مخازن سه لایه است که مانع عبور نور و تابش آن در داخل مخزن می‌شود. وجود یا عدم وجود این لایه محافظ که در مخزن سه لایه وجود دارد، تنها در مواردی اهمیت دارد که مورد استفاده مخزن شما در مقابل نور مستقیم باشد. در واقع اگر شما می‌خواهید مخزن خود را در انباری یا فضای سرپوشیده و بدون نور نگهداری کنید، می‌توانید از مخزن تک لایه استفاده نمایید.

برای مثال بیشتر مورد استفاده مخزن سه لایه برای نگهداری آب آشامیدنی در منازل است؛ اما اگر مخزن شما در فضای تاریک موتورخانه است، می‌توانید از مخزن تک لایه نیز به جای مخزن سه لایه استفاده کنید.

مورد دیگری که اهمیت دارد، سوال در این مورد است که آیا مخزن تک لایه به دلیل داشتن دو لایه کمتر از مخزن سه لایه دارای مقاومت کمتری است یا خیر؟ باید در پاسخ به این سوال گفت به لحاظ مقاومت و استقامت هیچ تفاوتی بین این نوع مخازن وجود ندارد و استحکام هر دو مخزن به یک صورت است؛ تنها تفاوت مخزن سه لایه با مخزن تک لایه جلوگیری از عبور نور به داخل منبع است. به همین دلیل به مخزن تک لایه مخزن بی‌رنگ نیز گفته می‌شود.

بهترین راه برای تشخیص مخزن سه لایه با مخزن تک لایه این است که با یک چراغ قوه از یک سوی منبع نوری بتابانید و ببینید که آیا در سوی دیگر نور قابل رویت است یا خیر. در صورتی که نور از دیواره مخزن عبور کند، یک مخزن تک لایه در پیش روی شماست.

مخزن آب سه لایه و تک لایه

مخزن پلی اتیلن گرید غذایی یا فود گرید چیست؟

مخازن پلی اتیلن مناسب برای نگهداری و حمل و نقل مواد غذایی و خوراکی هستند. برای مثال برای صادرات آبلیمو و سرکه از این نوع مخازن استفاده می‌کنند.

فود گرید به درجه کیفی‌ای گفته می‌شود که مناسب برای استفاده مواد غذایی بوده و در عمل هیچ نوع واکنشی با مایعات داخل مخزن ایجاد نکند. در صورتی که برای نگهداری از مایعات و مواد حساس از نوع غیر فود گرید پلی اتیلن استفاده کنید، ممکن است در طعم و بوی ماده نگهداری شده تاثیر بگذارد و گاهی این واکنش ممکن است با خطراتی همراه باشد. لذا بهتر است برای استفاده در صنایع غذایی یا نگهداری مواد مختلف از مخزن پلی اتیلنی استفاده نمایید.

وقتی صحبت از پلی اتیلن به میان می‌آید، احتمالاً یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های آن یعنی نوع پلی اتیلن گرید غذایی یا فود گرید مطرح می‌شود. در بیشتر صنایع و به دلیل امکان استفاده منبع پلی اتیلن تک لایه در فضای کار یا سالن‌های بهداشتی، پلی اتیلن گرید غذایی یا پلی اتیلن فود گرید کاربرد دارد. این نوع پلی اتیلن با توجه به ساختار نفوذ‌ناپذیر و همچنین قابلیت عدم واکنش با انواع مایعات بسیار مناسب برای مصارف بهداشتی یا به اصطلاح فود گرید است. این نوع پلی اتیلن به غیر از مصرف در صنایع غذایی در سایر صنایع حساس که نیاز به حفظ کیفیت مایع داخلی مخزن در آنها وجود دارد، به کار برده می‌شود.

مخزن پلی اتیلن مواد شیمیایی

در صورتی که قصد حمل و نقل یا نگهداری طولانی مدت مواد شیمیایی را دارید باید از نوعی مخزن پلی اتیلن تک لایه به نام مخزن پلی اتیلن مواد شیمیایی یا IBC استفاده کنید. این نوع مخازن دارای ساختار محکم و یکپارچه بوده و بصورت مکعب و قابل چیدمان در انبار یا کانتینر هستند. معمولاً این نوع مخازن با ساختار فلزی که در آن قرار می‌گیرند یکی از مقاوم‌ترین انواع مخازن پلی اتیلن مناسب برای حمل نقل نیز به شمار می‌آیند.

وان پلی اتیلن صنعتی تک لایه

کاربرد پلی اتیلن در صنعت روز به روز افزایش پیدا می‌کند. هر جا صحبت از نگهداری و جابجایی مایعات مختلف می‌شود یکی از اصلی‌ترین راه حل‌ها در صنعت، استفاده مخازن و وان پلی اتیلن صنعتی است. این نوع مخازن با کاربردهای مختلف جای خود را در صنعت باز کرده‌اند. اما شاید برای شما هم جالب باشد که مخزن تک لایه یکی از پر کاربردترین انواع پلی اتیلن در صنایع است.

از انواع مخزن پلی اتیلن به شکل منبع پلی اتیلن یا وان پلی اتیلن صنعتی استفاده می‌شود. نگهداری انواع اسید و باز، مایعات مختلف و حوضچه‌های پرورش ماهی با پلی اتیلن ممکن است. وان پلی اتیلن صنعتی در ابعاد و حجم‌های مختلفی در بازار وجود دارد و شما می‌توانید انواع وان پلی اتیلن تک لایه را از البرز مخزن بصورت اینترنتی و تلفنی سفارش دهید. در صورتی که قبل از خرید سوالی داشتید همکاران ما در البرز مخزن در انتظار پاسخگویی به شما هستند.

پرورش ماهی در وان صنعتی

یکی دیگر از موارد استفاده از مخزن پلی اتیلن، ساخت مخازن دارویی با این نوع مخزن است. معمولاً برای این نوع مصرف از مخزن تک لایه استفاده می‌کنند. زیرا مخازن تک لایه به لحاظ استحکام و نفوذ‌ناپذیری تفاوتی با مخزن سه لایه پلی اتیلنی ندارد.

بطور کلی وان‌های صنعتی پلی اتلینی بصورت تک لایه تولید می‌شوند و به لحاظ مقاومت و استحکام تفاوت چندانی با سایر مخازن ندارند.

حالا سوال اینجاست که چه نوع مخزنی برای نگهداری مواد اسیدی و شیمیایی با خورندگی بالا، مناسب است؟ آیا امکان استفاده از مخازن تک لایه برای این نوع مصرف وجود دارد؟ باید در پاسخ این سوال به این نکته اشاره کنیم که تمام اسیدها و بازها و مواد شیمیایی یکسان نیستند و انواع و اقسام این مواد شیمیایی شرایط نگهداری خود را دارند. در صورتی که خورندگی ماده شیمیایی شما بالاست باید حتماً قبل از استفاده با کارشناسان این حوزه مشورت نمایید.

اما بطور کلی مخزن سه لایه و تک لایه برای این مورد تفاوتی ندارند مگر در شرایط خاصی که مایع مورد نظر شما به نور حساسیت داشته باشد که باید از مخزن سه لایه استفاده نمایید. در سایر موارد استفاده از مخزن تک لایه امکان‌پذیر است.

کلام آخر

در مجموع مخزن تک لایه پلی اتیلن یک مخزن با تمام ویژگی‌های یک مخزن پلی اتیلنی است؛ در شرایطی که حساسیتی بابت نور در نوع مایعی که قرار است در آن نگهداری نمایید وجود نداشته باشد، استفاده از مخزن تک لایه مانعی نخواهد داشت. از همین رو وان‌های صنعتی که ورود نور به آنها تفاوتی ایجاد نمی‌کند، از نوع تک لایه پلی اتیلن تولید می‌شوند.

شما با توجه به نوع مصرفی که از مخزن پلی اتیلنی خود دارید، می‌توانید مخزن تک لایه یا سایر مخازن را استفاده نمایید. همکاران ما در البرز مخزن آماده ارائه مشاوره و پاسخگویی به شما عزیزان در خصوص خرید یا هر مورد دیگری در زمینه مخزن تک لایه پلی اتیلنی هستند. اما اگر سوالی درباره انتخاب مخزن تک لایه یا چند لایه دارید، بهتر است همین حالا زیر این صفحه، برای ما کامنت بگذارید تا در اسرع وقت پاسخ خود را بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *