آموزشی

مخزن آب مناسب برای آپارتمان چه مخزنی است؟

مخزن آب مناسب برای آپارتمان

همانطور که مطلع هستید در فصول مختلف سال به ویژه در فصل گرما مانند تابستان، آب لوله کشی با افت فشار همراه می شود. بنابراین ساکنان طبقات بالای ساختمان به علت افت فشار و یا ترس از قطع شدن آب، اقدام به ذخیره آب می کنند. امروزه تهیه مخزن آب مناسب برای آپارتمان جهت ذخیره آب بسیار متداول و رایج شده است. از آنجایی هم که در بند 16 مقررات ملی ساختمان در این خصوص اشاره شده است، مخازن پلی اتیلنی بسیار کارآمد و پرطرفدار شده اند.

اما گاها دیده می شود که برخی از ساختمان ها جهت رفع مشکل افت فشار آب اقدام به نصب غیر اصولی پمپ به لوله اصلی ورودی ساختمان می کنند. این کار علاوه براینکه باعث می شود آب به ساختمان های مجاور نرسد، باعث آلوده شدن آب ساختمان نیز می شود. چراکه در صورت داشتن نشتی لوله های آب رسانی، مواد آلوده با مکش پمپ وارد لوله های ساختمان می شوند. همچنین این کار باعث افزایش فشار به لوله ها و کنتور شده و در کارکرد کنتور مشکل به وجود می آورد و باعث افزایش قابل توجه هزینه آب بهای ساختمان می شود.

لازم به ذکر می باشد که نصب مستقیم پمپ به کنتور آب طبق مقررات ملی ساختمان غیر قانونی است. درصورت امکان پمپ و مخزن ذخیره سازی آب باید نزدیک به هم نصب شوند. همچنین قطر لوله متصل بین مخزن و پمپ مساوی یا بیشتر از قطر ورودی پمپ باید باشد. زیرا این کار باعث می شود آب داخل مخزن، همیشه تازه باقی بماند.

 

محاسبه حجم مخزن آب مناسب برای آپارتمان

مخزن آب برای واحد مسکونی - البرز مخزن

محاسبه حجم مخزن آب مهمترین بخش انتخاب یک مخزن آب مناسب برای آپارتمان می باشد. چراکه بدون محاسبه حجم نمی توان از بین لیتراژهای متفاوت منابع آب پلی اتیلنی یکی را انتخاب کرد.

به طور میانگین هر فرد به طور روزانه 150 لیتر مصرف می کند. در تهران مطابق اعلام سازمان آب و فاضلاب یک سوم این مقدار یعنی 50 لیتر برای هر نفر به عنوان آب ذخیره قبل از پمپ در نظر گرفته می شود. که به این ترتیب حجم ذخیره سازی آب برای هر واحد آپارتمان 250 لیتر در نظر گرفته می شود. یعنی برای یک آپارتمان 4 واحدی، باید یک مخزن 1000 لیتری تهیه و نصب شود. مسلما هم برای یک آپارتمان 8 واحدی یک مخزن 2000 لیتری می تواند جوابگو باشد.

حجم مخزن آب مصرفی برای ساختمان های ویلایی و آپارتمانی با یکدیگر متفاوت می باشند. به صورتی که حجم مخازن ساختمان های ویلایی به ازای هر نفر 150 لیتر در نظر گرفته می شود. بنابراین اگر یک واحد که شامل 4 نفر می باشند در نظر بگیریم باید از مخزن آب 600 لیتری استفاده شود.

اما لیتراژهایی که گفتیم همگی تخمینی بودند. برای محاسبه دقیق حجم آب مصرفی فرمول دقیقی وجود دارد که توصیه می کنیم مقاله فرمول محاسبه حجم انواع مخزن ذخیره آب مطالعه کنید تا بتوانید محاسبه صحیح تری انجام دهید.

 

مخزن آب مناسب برای آپارتمان را چگونه نصب می کنند؟

از آنجایی که نصب مخازن آب یک کار تخصصی می باشد، توصیه می شود که از کارشناسان مجرب و حرفه ای برای نصب کمک بگیرید. به طور کلی نصب این مخزن های آب کار خیلی دشوار یا وقت گیری نیست. برای اتصال، شیر کنترل مخزن به شیر آب (شکاف هوا)، فقط یک قطعه لوله پلاستیکی از اتصالات پلاستیکی متصل می شود. هنگامی که نصب منبع آب صورت گرفت، تست هایی انجام می شود تا از نصب صحیح مخزن آب مناسب برای آپارتمان اطمینان حاصل شود. منبع آب را از داخل به ورودی آب وصل می کنند. حتما باید اطمینان حاصل شود که منبع آب به خط آب متصل به چاه وصل شده باشد. پمپ چاه باید مستقیماً درون مخزن، آب را پمپ کند. سوپاپ فشار را نیز نصب می کنند. دریچه های کاهش فشار به گونه ای طراحی شده اند که با رسیدن به فشار مشخص، باز شوند و اجازه دهند آب از طریق آن جریان یابد تا فشار به حد مطلوب فرو رود. اینها از ایجاد فشار بیش از حد جلوگیری می کنند که می تواند مخازن ذخیره سازی را از حد طراحی خود فراتر رود. منبع پلی اتیلن نسبتاً سبک است، این امر باعث می شود نصب و انتقال آنها آسان شود.

 

نصب مخزن آب مناسب برای آپارتمان در ارتفاع

نصب مخزن آب در ارتفاع یکی از روش های کنترل و افزایش فشار آب در آپارتمان ها است. اما علت نصب مخازن آب در ارتفاع بالا به سبب ایجاد اختلاف ارتفاع بین منبع ذخیره آب و شیر خروجی در ساختمان است. این امر برای ایجاد فشار ثقلی (نیروی جاذبه و وزن) و غلبه بر افت فشار انجام می شود. استفاده از این روش هزینه کمتری نسبت به استفاده از پمپ دارد. برای این منظور و ایجاد حداقل 1.5 بار فشار در پشت بام ساختمان هایی که استحکام و تحمل بار کافی را دارند، از یک مخزن ذخیره مناسب استفاده می کنند. مخزن بر روی یک شاسی فلزی به ارتفاع 5 متر بر روی خر پشتی نصب می شود. استفاده از این روش حداقل فشار مناسب برای تامین آب ساختمان را فراهم می کند.

 

نصب مخزن آب مناسب برای آپارتمان روی زمین

این روش متداول ترین روش نصب منبع آب می باشد. نکته اصلی که در این روش وجود دارد، تراز بودن سطحی می باشد که قرار است مخزن آب مناسب برای آپارتمان روی آن نصب شود. بنابراین قبل از انجام مراحل نصب، بهتر است که از تراز، هموار و یکنواخت بودن سطح مورد نظر اطمینان داشته باشید. همچنین باید تانکر آب از شعله های آتش و جریان الکتریسیته دور نگه داشته شود. همچنین نباید مخزن آب در مجاورت اجسام تیز و برنده قرار گیرد. البته لازم است که نکات مهم دیگری نیز در هنگام نصب مخزن آب مناسب برای آپارتمان روی زمین رعایت شود که حتما باید از کارشناس متخصص جهت نصب کمک بگیرید.

 

طریقه نصب مخزن آب مناسب برای آپارتمان در کنتورهای مشترک و یا تفکیک شده:

نصب مخزن آب در آپارتمان به عواملی مختلفی بستگی دارد. نخست باید بررسی شود که کنتور در ساختمان به چه شکلی نصب شده است. یعنی کنتور مشترک (مشاع) می باشد یا کنتور تفکیک شده برای هر واحد نصب شده است. اگر کنتور مشترک باشد، مخزن و پمپ باید بعد از کنتور نصب و به سیستم لوله کشی ساختمان متصل شود. اما اگر کنتور مشترک باشد ولی فقط برای یک واحد خاص بخواهد مخزن نصب شود، طریقه نصب به این صورت است که ورودی مخزن بعلاوه پمپ، نخست به کنتور وصل و سپس خروجی مخزن فقط به لوله های آب واحد خاص متصل می گردد. ولی چنانچه کنتورهای واحدهای آپارتمان به صورت تفکیک شده باشد، باید هر کدام از واحدها به صورت جداگانه بعد از کنتور، خود اقدام به نصب پمپ و مخزن، بسته به میزان نیاز و ابعاد مخزن کنند.

 

چطور مخزن آب مناسب برای آپارتمان را خریداری کنیم؟

مخزن آب برای آپارتمان _ مخزن مکعبی_ البرز مخزن

مسلما پس از نهایی شدن حجم ذخیره سازی مناسب برای آپارتمان و محاسبه فضای محل قرارگیری مخزن می توانید از بین انواع مدل های مختلف مخزن آب پلی اتیلنی که به اشکال هندسی متفاوتی تولید می شوند یکی را انتخاب کنید.

برای تهیه مخزن آب مناسب برای آپارتمان خود می توانید نخست به وبسایت البرز مخزن مراجعه و بر اساس ابعاد و حجم مورد نظرتان، مخزن انتخابی خود را به صورت آنلاین خریداری نمایید. در صورت نیاز هم می توانید با شماره 44200250_026 تماس بگیرید و از مشاوران ما در خصوص خرید مخزن آب مناسب برای آپارتمان خود کمک و راهنمایی بگیرید.

در این مطلب سعی کردیم که توضیح دهیم مخزن آب مناسب برای آپارتمان چه مخزنی می تواند باشد. در صورت داشتن هر گونه سوالی، می توانید در بخش نظرات با کارشناسان ما در میان بگذارید یا با ایمیل شرکت به نشانی [email protected] در ارتباط باشید.

البرز مخزن نماینده رسمی شرکت تهران پلیمر یارا در غرب استان البرز (هشتگرد) می باشد که با هدف اطلاع رسانی دقیق و عرضه محصولات باکیفیت به خریداران محترم، فعالیت می کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.