آموزشی

تفاوت مخزن سه لایه و سه جداره چیست؟

منبع-سه-جداره-منبع-سه-لایه

ممکن است بارها در مورد منبع سه جداره شنیده باشید. منبع سه لایه یا سه جداره به منبعی گفته می‌شود که از سه لایه تشکیل شده است. اما به لحاظ فنی آیا منبع پلاستیکی سه جداره صحیح است یا منبع سه لایه؟ تفاوت مخزن سه لایه و سه جداره در چیست؟! آیا اساساً منبع سه جداره در بازار وجود دارد یا این اصطلاح در بین مشتریان رواج دارد؟ برای درک بهتر این موضوع به بررسی دو موضوع اساسی خواهیم پرداخت. اول اینکه منبع دوجداره چیست و دوم منبع سه لایه چه ویژگی‌ها و چه تفاوت‌هایی با مخزن سه جداره دارد.

منبع دوجداره چیست؟

شاید بارها مخزن دوجداره را در موتورخانه و صنایع مرتبط با شوفاژ دیده باشید. منبع دوجداره به مخزنی گفته می‌شود که دارای دو بخش مجزای داخلی است که در واقع کاربرد دو مخزن در یک مخزن را دارد. این نوع مخازن معمولاً برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت از طرفی و تمیز نگه داشتن آب بهداشتی ساختمان از طرفی دیگر، کاربرد دارند. در مخزن دوجداره، آب یکبار توسط مشعل گرم شده و در یک جداره نگهداری می‌شود؛ سپس آب موجود در جداره دوم مخزن دوجداره، به دلیل هم‌نشینی با آب داغی که از سمت مشعل آمده گرم خواهد شد.

همانطور که گفته شد این موضوع دو کاربرد اساسی دارد که هم باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت می‌شود و هم باعث خواهد شد آب بهداشتی در چرخه غیر ضروری، آلوده نشود.

آیا مخزن دوجداره همان مخزن دولایه است؟

با توجه به توضیحاتی که در بالا گفته شد بهتر است قبل از پاسخ به سوال اصلی یعنی تفاوت مخزن سه لایه و سه جداره، به تفاوت مخزن دو جداره و مخزن دولایه بپردازیم.

همانطور که گفتیم مخزن دوجداره دارای دو محفظه داخلی با امکان نگهداری دو نوع مایع یا یک مایع در دو فضای مجزا است. اما مخزن دولایه این قابلیت را ندارد. در واقع مخزن دولایه دارای یک محفظه برای نگهداری آب است ولی مخزن دوجداره دارای دو فضای مستقل جهت نگهداری آب خواهد بود.

در اینجا جواب سوال بالا یعنی اینکه آیا مخزن دوجداره همان مخزن دولایه است را می‌توانیم بگوییم: خیر؛ مخزن دوجداره با مخزن دولایه فرق دارد و مورد مصرف آنها نیز با هم متفاوت است.

لایه-ها در مخزن سه لایه آنتی باکتریال

کاربرد مخزن دوجداره چیست؟

حالا سوال اینجاست که کاربرد مخزن دوجداره چیست و به چه شکل استفاده می‌شود. همانطور که در بالا نیز گفته شد، کاربرد مخزن دوجداره برای مواردی است که نیاز داریم دو مایع با هم تداخل نداشته باشند و در بخش‌های مختلف اما در یک محفظه نگهداری شود. کاربرد اصلی این نوع مخازن برای کنترل دما و انتقال دما از یک مایع به مایع دیگر است. این کاربرد با کاربرد مخزن دولایه کاملاً متفاوت است.

کاربرد مخزن دولایه چیست؟

مخزن یا منبع دو لایه کاربردی متفاوت نسبت به مخزن دوجداره دارد و در واقع یک منبع با یک محفظه است که یک نوع مایع را می‌تواند در خود نگهداری نماید. مورد مصرف مخزن دولایه نسبت به مخزن یک لایه و مخزن سه لایه پلی اتیلنی کمی محدود‌تر است و برای مصارفی نظیر منبع انبساط موتورخانه کاربرد دارد. کلاً این نوع مخازن در جایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که حساسیت خاصی نسبت به مایع از لحاظ مصرف بهداشتی در آن وجود نداشته باشد. مخزن دولایه با وجود اینکه از موارد پلی اتیلن و ضد باکتری ساخته شده است اما برای مصارف آب شرب توصیه نمی‌شود.

حالا که تفاوت مخزن دوجداره و مخزن دولایه را متوجه شدیم، بهتر است برگردیم به موضوع اصلی یعنی تفاوت مخزن سه لایه و سه جداره که بعنوان یک خطای مصطلح در بین همکاران رایج شده است. با ما همراه باشید.

در نهایت مخزن سه جداره کدام است؟

همانطور که از اسمش پیداست، منبع سه جداره به مخازنی گفته می‌شود که دارای سه جدار مختلف یا در واقع دارای قابلیت نگهداری از سه مایع در بخش‌های مختلف، ولی در قالب یک مخزن را داشته باشد. احتمالاً چنین مخزنی فقط در صنایع خاص کاربرد داشته باشد و جزو مخازن رایجی نیست که مورد استفاده عموم قرار می‌گیرند. سوال اینجاست که پس چرا بیشتر سایت‌های فروش مخزن آب به غلط از کلمه مخزن سه جداره به جای مخزن سه لایه استفاده می‌کنند؟

متاسفانه باید بگوییم که این موضوع به عنوان یک خطای تکرار شده بعنوان یک نام جایگزین برای مخزن سه لایه استفاده می‌شود. اما مخزنی که ما قرار است بیشتر بشناسیم و کاربرد عمومی دارد و گاهی آن را به اشتباه مخزن سه جداره نام گذاری می‌کنیم، همان مخزن سه لایه است که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شویم.

مخزن سه لایه پلی اتیلنی چیست و چه کاربردی دارد؟

تا اینجا متوجه شدیم اصطلاح مخزن سه لایه، درست و عبارت سه جداره یک غلط مصطلح است. اما مخزن سه لایه چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مخزن سه لایه پلی اتیلنی که بیشتر برای مصارف آب شرب شهرت دارند، دارای سه لایه هستند که باعث می‌شود آنتی باکتریال و ضد قارچ باشند. این عملکرد ویژه در مخازن سه لایه پلی اتیلنی به دلیل وجود همین سه لایه در کنار یکدیگر ممکن شده است.

در واقع مخزن سه لایه از دو لایه در طرفین و یک لایه سیاه در بین این دو لایه تشکیل شده است که مانع نفوذ نور به داخل مخازن می‌شود. این نوع مخازن به دلیل فضای تاریک و بدون نوری که در داخل دارند، مهمترین امکان رشد جلبک و قارچ، یعنی نور را از آب و فضای داخلی منبع سلب می‌کنند.

از کجا مطمئن شوم که نور از مخزن سه لایه عبور نمی‌کند؟

می‌توانید برای اطمینان از این موضوع منبع خود را آزمایش کنید. برای انجام این آزمایش کافی است قبل از استفاده از مخزن سه لایه خود درب آن را باز کنید؛ یک دوربین روشن در حال فیلم‌برداری (دوربین گوشی موبایل) را داخل مخزن قرار داده، بطوری که سمت دوربین به سمت درب مخزن باشد و بعد از آن درب مخزن را ببندید؛ سپس با کمی مکث درب را باز کرده و گوشی را خارج کنید. بعد از اینکه فیلم را گرفتید با دقت آن را تماشا کنید.

در مخازن سه لایه بر خلاف مخازن تک لایه که نور به راحتی از آن عبور می‌کند، هیچ نوری نباید از جداره‌ها به داخل مخزن سه لایه پلی اتیلنی نفوذ کند.

چگونه می‌توانیم فرق مخزن آب سه لایه با تک لایه را بفهمیم. و قبل از خرید مخزن پلی اتیلن در مورد فرق مخزن آب سه لایه با تک لایه چه چیزهایی را باید بدانیم؟

به همین آسانی می‌توانید مخزن خود را آزمایش نمایید و از ضد باکتری بودن آن مطمئن شوید. دقت نمایید که بعد از بستن درب مخزن نباید هیچ نوری در تصویر دیده شود. در صورتی که نور از روزنه‌ای وارد محیط مخزن سه لایه شود ممکن است در آینده از همان محل تشکیل باکتری و جلبک را مشاهده نمایید.

کاربرد مخزن سه لایه (یا مخزن سه جداره) چیست؟

مخازن سه لایه بهترین گزینه برای شرایطی است که می‌خواهید مایع درون آن را از دور و تغییرات زیاد دمایی حفظ کنید. لایه میانی مخزن سه لایه وظیفه مهمی بر عهده دارد. این لایه در هنگام نگهداری آب شرب در فضای باز، ضامن سلامت آب شرب شما خواهد بود. بیشترین کاربرد مخزن سه لایه نیز همین مصرف آب شرب ساختمانی است. البته برای انواع اسیدها و محلول‌های دیگر نیز قابل استفاده است که بسته به نوع مایعی که در آن نگهداری می‌کنید می‌توانید مخزن سه لایه یا تک لایه را تهیه فرمایید.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تفاوت مخزن سه لایه پلی اتیلن و منبع سه جداره را به ساده‌ترین زبان ممکن بیان کنیم. ممکن است تا قبل از این به اشتباه از کلمه منبع پلاستیکی سه جداره به جای کلمه مخزن سه لایه استفاده کرده باشیم. ولی امروز متوجه شدیم که مخزن سه لایه پلی اتیلنی همان مخزنی است که در زمان استفاده از آب شرب به آن نیاز داریم. لذا از این پس بجای تماس برای اخذ قیمت منبع سه جداره پلاستیکی از کلمه درست قیمت منبع سه لایه پلاستیکی استفاده کنیم. برای تهیه مخزن سه لایه به فروشگاه البرز مخزن مراجعه نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.