آموزشی

تفاوت مخزن عمودی و افقی

تفاوت مخازن ذخیره افقی و عمودی

برای مقایسه تفاوت مخزن عمودی و مخزن افقی لازم است کمی وقت صرف کنید. تا بتوانید مشخص کنید چه شکل و اندازه‌ای برای ذخیره‌سازی مایعات و حمل‌ونقل شما مناسب است. مخزن ذخیره آب عمودی در بعضی شرایط ممکن است گزینه اول باشد. اما در شرایطی دیگر یک تانکر افقی بهترین گزینه خواهد بود. بیایید نگاهی به موارد استفاده مخازن عمودی و افقی و همچنین اصلی ترین تفاوت بین این دو مخزن بیندازیم.

 

موارد استفاده مخزن های عمودی و افقی پلاستیکی

شکل مخزن ذخیره می‌تواند از بسیاری جهات عملکرد آن را تحت تأثیر قرار دهد. مخزن ذخیره افقی و مخزن ذخیره عمودی هر دو نقشی بی‌بدیل در مناطق مسکونی و صنعتی نشان داده‌اند.

در صنعت، مخازن ضدخوردگی، زیرساخت ضروری و مهمی برای صنعت نفت، صنایع شیمیایی، غلات و روغن، غذا، کنترل آتش، حمل‌ونقل، متالورژی، دفاع ملی و سایر صنایع هستند.

مخازن ذخیره افقی بیشتر برای ذخیره مایعات استفاده می‌شود. و مخازن ذخیره عمودی اصولا برای ذخیره اسید، الکل و سایر مواد شیمیایی تصفیه‌شده تولید می‌شوند. این نوع مخازن انواع مختلفی دارند؛ مخازن پلاستیکی با آستر فولادی و مخزن کاملا پلاستیکی. البته در صنعت، عمودی و افقی هر کدام با توجه به عواملی چون حمل‌ونقل، نگهداری، مخلوط کردن و … ساخته شده و استفاده می‌شوند.

برای ذخیره سازی آب نیز، انواع مخزن پلی اتیلن عمودی و افقی، از جمله مخازن پرکاربرد برای نصب تانکر آب در باغ و یا نصب منبع آب در مصارف خانگی هستند. مسلماً تفاوت منبع عمودی و افقی نقش زیادی در انتخاب کردن یا نکردن این دو منبع برای استفاده دارد. بیشتر این تفاوت‌ها بین کاربرد و طراحی این مخازن است. در ادامه به معرفی تفاوت منبع آب افقی و عمودی می‌پردازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم از بین انواع مخازن ذخیره آب، کدام مخزن برای ما گزینه بهتری خواهد بود.

 

مقایسه مزایا و تفاوت منبع های عمودی و افقی از نظر فنی

 

مزایای عمودی

مخازن عمودی

1) پایداری

این مخزن به خصوص برای ذخیره مایعات، مانند آب یا کودهای مایع، پایداری بیشتری دارد. یکی از جنبه‌های اصلی در طراحی این مدل مخزن، توانایی قرار دادن مخزن بر روی یک سطح صاف و جامد است. این مسئله، توزیع بسیار بهتری نسبت به افقی ها فراهم می‌کند. اما این مخازن را نمی‌توان بدون نوعی تکیه‌گاه یا پایه، بر روی یک سطح صاف قرار داد.

 

2) توزیع فشار

تانکر های عمودی نسبت به تانکر های افقی، توزیع فشار یکنواخت‌تری دارند. این توزیع فشار، مقاومت بیشتری فراهم می‌کند، از این جهت امنیت بیشتری داشته و توانایی بهتری در نگه داشتن مقدار زیادی محصول دارد.

 

3) صرفه‌جویی مواد و هزینه، در زمان تولید

(دلیل تفاوت دو مخزن از نظر قیمت)

این یک قانون است؛ هرچه قطر مخزن بزرگتر باشد، ضخامت دیواره‌ها نیز باید بیشتر باشد (به دلیل بار هیدرواستاتیک است). یعنی منابع افقی که قطر بزرگتری دارند ضخامت دیواره آنها نیز باید بیشتر باشد. در واقع این مخازن به ضخامت همه جانبه در کف و دیواره‌ها نیاز دارند. اما در عمودی، فقط باید سطح مقطع آن در قسمت پایین ضخیم‌تر از دیواره‌هایش باشد. از این جهت افقی از مخازن هم حجم عمودی سنگین‌تر ساخته می‌شوند. ( و این یعنی گران‌تر تولید می‌شوند) و به همین دلیل افقی ها گران‌تر از عمودی ها هستند.

همچنین وجود پایه در این مخازن نیز باعث بیشتر شدن وزن مخزن می‌شود. همین بالاتر بودن وزن، علت گران‌تر بودن افقی نسبت به عمودی است.

 

4) کارایی

وجود ارتفاع در مخزن ذخیره عمودی، باعث کاهش هزینه پمپاژ به خاطر استفاده از نیروی جاذبه می‌شود. به عبارت دیگر، منبع آب عمودی بیشتر از افقی هد هیدرواستاتیک تولید می‌کند.

 

5) نیاز به فضای کمتر بر روی زمین

یکی دیگر از تفاوت های این دو مخزن در این است که؛ مخازن ذخیره عمودی نسبت به افقی، به سطح مقطع کمتری ‌در زمان نصب نیاز دارد. بنابراین فضای بیشتری برای تجهیزات باز می‌ماند. برای ساختمان‌هایی که فضای محدودی برای مکان نصب مخزن دارند، صرفه‌جویی در فضا می‌تواند اهمیت ویژه‌ای داشته باشد.

 

 

 

مزایای تانکرهای افقی

مخازن افقی

1) حمل‌ونقل

به عنوان اولین تفاوت باید بگوییم؛ مخازن ذخیره‌سازی افقی به دلیل طراحی و شکل آنها، حمل‌ونقل و جابجایی بسیار آسان‌تری نسبت به عمودی دارند. این قابلیت جابجایی آسان، افقی را برای کسانی که به طور منظم نیاز به نگهداری یا حمل مایعات دارند، بسیار جذاب می‌کند. همچنین حمل‌ونقل آسان‌تر، آنها را از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر می‌کند.

 

2) ارتفاع

اگر در ساختمان، فضای در دسترس یا وسیله نقلیه خود با محدودیت ارتفاع روبرو هستید، یک مخزن ذخیره عمودی می‌تواند دردسر بیشتری نسبت به قیمت پایین خود ایجاد کند. در این حالت بهترین گزینه، منابعی که افقی هستند می باشد.

در طراحی منبع افقی از فضای عمودی کمتری استفاده می‌شود. بنابراین اگر فضای کوچک با محدودیت ارتفاع دارید، نگران نباشید. مخزن پلیمری افقی در سایزهای مختلف و متناسب با محل شما وجود دارد که مشکل فضا را حل می‌کنند.

 

3) کنترل دما

اگر در صنایع فرآوری لبنیات یا انواع نوشیدنی هستید، دما باید فاکتور مهمی برای مقایسه باشد. یکی از اصلی‌ترین تفاوت منابع عمودی و افقی گرمایش و خنک‌کنندگی است. مخازن ذخیره افقی در گرمایش و خنک‌کنندگی مایعات، حفظ دمای مطلوب در حین نگهداری و حمل‌ونقل، سریع‌تر و کارآمدتر هستند. در این صنایع بهترین مخزن، مخزن از جنس استنلس استیل است.

مخزن افقی از جنس استنلس استیل

 

 

 

تفاوت منبع آب افقی و عمودی از نظر فنی

تفاوت منبع آب افقی و عمودی از نظر فنی

علاوه بر مزایا و تفاوت‌های ذکر شده در بالا، تفاوت فنی بین مخازن آب عمودی و مخازن آب افقی را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد.

 

  1. افقی ها برای ظرفیت‌های کمتر مناسب هستند. در حالی که منابع عمودی برای ظرفیت‌های بیشتر مناسب هستند.
  2. مخازن ذخیره عمودی مساحت کمی را اشغال می‌کنند. در حالی که مخازن ذخیره افقی مساحت بیشتری نیاز دارند.
  3. در نصب مخزنی که عمودی است ( مخصوصا نصب مخزن آب روی پشت بام یا ارتفاعات) باید بار باد در نظر گرفته شود. در حالی که مخازن ذخیره افقی نیازی به این محاسبات ندارند.

 

 

نتیجه‌گیری

با توجه به تمام مواردی که برای تفاوت این دو مخزن ذکر کردیم می‌توان نتیجه گرفت؛ مخازن ذخیره عمودی اغلب در صنایع کشاورزی و آشامیدنی استفاده می‌شوند. زیرا برای ذخیره مایعات مانند آب و مواد شیمیایی مناسب‌ترین حالت هستند. و به طور کلی استفاده از مخزن پلیمری عمودی از نظر طراحی، بهره‌وری هزینه، سطح مقطع، مقاومت و بازده بار هیدرواستاتیک، سودمندتر است.

اما تفاوت بین این دو هر چه که باشد، نوع پلی اتیلن آنها به دلیل تنوع در شکل، ابعاد و حجم؛ نیازهای تمام افراد با طراحی و هزینه‌های فراتر از انتظاراتشان را برآورده می‌کنند.

مخازن ذخیره‌سازی چه به صورت عمودی و چه افقی، از جنس پلاستیک به دلیل تنوع در شکل، ابعاد و حجم؛ نیازهای تمام افراد را با طراحی و هزینه‌های فراتر از انتظاراتشان برآورده می‌کنند.

اکنون که با تفاوت منبع آب افقی و عمودی و مزایای هر کدام آشنا شدید، می‌توانید بهترین مخزن متناسب با مشخصات خود را انتخاب کنید. پیشنهاد ما مخزن آب آنتی باکتریال است. که نگرانی از جهت بهداشتی بودن آب ذخیره‌شده نداشته باشد. تمامی مخازن ذخیره آب تهران پلیمر یارا؛ سه لایه آنتی باکتریال بوده و از این جهت ضدجلبک و ضد باکتری هستند. مخازن موجود در فروشگاه البرز مخزن؛ نماینده تهران پلیمر یارا، در اندازه‌های مختلف و متناسب با مشخصات شما موجود هستند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.