آموزشی

باورهای نادرست راجع به مخزن آب پلی اتیلنی

باورهای نادرست راجع به مخزن آب

مخازن پلی اتیلنی به خاطر ویژگی‌های منحصر به فرد خود مانند وزن پایین، نصب آسان و قیمت مناسب، در سال‌های گذشته بیش از پیش مورد استقبال مشتریان قرار گرفته‌اند. اما در بدو ورود این محصولات به بازار، بعضی باورهای نادرست راجع به مخزن آب پلی اتیلنی وجود داشت که کم کم از بین رفتند. اگر هنوز بعضی سوالات درباره این نوع مخازن آب ذهن شما را مشغول کرده است، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب از مجله البرز مخزن را بخوانید.

5 مورد از باورهای نادرست راجع به مخزن آب پلی اتیلنی

شاید بتوان گفت دلیل اصلی به وجود آمدن این باورهای نادرست راجع به مخزن آب پلی اتیلنی، جایگزین شدن آن با مخازن استیل و گالوانیزه بود. از آنجایی که این نوع مخزن‌های آب در گذشته به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گرفتند و ایراداتی داشتند، با معرفی مخزن‌های پلی اتیلنی آب هم این تصور ایجاد شد که شاید این مشکلات همچنان وجود داشته باشند. در این قسمت به 5 مورد از باورهای نادرست راجع به مخزن آب پلی اتیلنی اشاره می‌کنیم و درباره آنها توضیح می‌دهیم.

آب در مخزن پلی اتیلنی بو می‌گیرد و فاسد می‌شود

شاید اولین تصوری که با شنیدن نام مخزن آب پلاستیکی به ذهن مشتریان می‌رسد، دبه‌ها و تانکرهای پلاستیکی رایجی باشد که برای نگهداری ذخیره کم آب در منازل استفاده می‌شود. این نوع ظروف به خاطر نوع پلاستیکی که در آنها به کار رفته است، باعث بو گرفتن آب می‌شوند. اما این قضیه درباره مخزن‌های پلی اتیلنی صحت ندارد. چراکه نوع متریال به کار رفته در این مخازن به نوعی است که به هیچ وجه باعث بو گرفتن آب داخل آن نخواهد شد.

البته این موضوع تا زمانی صحت دارد که مخزن آب شما به لوله وصل باشد و مخزن مرتباً پر و خالی گردد. اما اگر قرار باشد آب به مدت طولانی درون مخزن شما بماند و راکد باشد، هیچ نوع مخزن آبی نمی‌تواند تضمین کننده بو نگرفتن آب باشد. ولو اینکه مانند مخازن سه لایه پلی اتیلنی، آنتی باکتریال و بهداشتی باشند. نکته اینجاست که حتی اگر آب درون مخزن کمی هم بو بگیرد، بعد از اینکه در تانکر را باز کنید تا آب در مجاورت هوای آزاد قرار بگیرد. این موضوع برطرف می‌شود.

گرچه بحث فاسد شدن آب در مخزن پلی اتیلن به کل منتفی است. چرا که آب به تنهایی فاسد یا منقضی نمی‌شود. مگر اینکه محلی برای فعلیت و رشد باکتری‌ها فراهم شود. آب هم که تا معرض چنین آلودگی‌هایی قرار نگیرد، هیچ گونه ماده مغذی برای رشد باکتری‌ها ندارد. به همین دلیل اگر درب مخازن را به درستی ببندید و طبق اصول نگهداری از مخازن، شستشوی مرتب را فراموش نکنید، هیچ مشکلی برای شما به وجود نخواهد آمد.

پلاستیک یا پلی اتیلن برای سلامت ضرر دارد

برای سالهای پیاپی برای نگهداری آب از مخازن گالوانیزه استفاده می‌شد. این نوع تانکرهای آب در دیواره‌های خود، مقادیر بسیار زیادی فلز روی و سرب داشتند. این مواد هم باعث تغییر طعم آب می‌شدند هم تهدید جدی برای سلامتی به حساب می‌آیند؛ به خصوص فلز سرب. اما در مخازن پلی اتیلن استاندارد، مواد اولیه به کار رفته Food Grade هستند و هیچگونه مواد یا ترکیبات شیمیایی مضر برای سلامت انسان ندارند.

باورهای نادرست راجع به مخزن آب

یکی از موادی که می‌تواند سلامت آب را تهدید کند، ماده‌ای به نام بیسفنول آ که به اختصار BPA نامیده می‌شود، است. که در بعضی قمقمه‌های پلاستیکی یا مخازن بی کیفیت وجود دارند. اما تانکرهای پلی اتیلنی BPA-Free هستند. گرچه باز هم تاکید داریم که حداقل سالی دو مرتبه مخازن آب را به طور کامل بشویید تا از سلامت آب درون مخزن مطمئن شوید.

طول عمر مخازن پلی اتیلنی کمتر از انواع دیگر مخازن آب است

درباره این مورد با خیال راحت بگوییم که خیالتان راحت باشد! مخازن پلی اتیلنی به طور میانگین بین 15 الی 20 سال برای شما کار می‌کنند. البته که با رسیدگی مناسب و رعایت مواردی که در راهنمای نصب گفته شده است، می‌توانید طول عمر مخازن را تا 25 سال افزایش دهید. پس اینکه طول عمر مخازن پلی اتیلنی کم است جزو باورهای نادرست راجع به مخزن آب پلی اتیلن به حساب می‌آید.

اگر می‌خواهید طول عمر تانکر پلی اتیلنی خود را بالا ببرید، پیشنهاد می‌کنید آن را زیر سایه بان قرار دهید و به صورت دوره‌ای، تمیزش کنید. همچنین در صورتی که ماده‌ای به غیر از آب در این مخازن نگهداری کنید باید بدانید که نوع آن می‌تواند در طول عمر تانکر شما تاثیر بگذارد.

طعم و مزه آب در مخزن آب پلی اتیلنی تغییر می‌کند

یکی دیگر از باورهای نادرست راجع به مخزن آب پلی اتیلن، تغییر طعم و مزه آب درون آن است. همین حالا هم آبی که وارد شیر آشپزخانه می‌شود و شما از آن مصرف می‌کنید، از درون لوله‌های پلی اتیلنی می‌گذرد. پس این ماده بهداشتی می‌تواند بدون ایجاد هیچ گونه تغییر در مزه آب، مورد استفاده قرار گیرد. مخازن پلی اتیلنی به خاطر همین ویژگی بسیار مهمی که دارند سالهاست به عنوان اصلی‌ترین تانکرهای نگهداری مواد خوراکی و بهداشتی استفاده می‌شوند.

به مرور زمان، آب درون مخزن پلی اتیلنی جلبک می‌زند

آخرین موردی که در لیست باورهای نادرست راجع به مخزن آب پلی اتیلن بررسی می‌کنیم، بحث جلبک زدن یا نزدن آب درون تانکر است. به طور کلی دلیل اصلی رشد جلبک در مخزن، نفوذ نور خورشید به درون آن است. از آنجایی که مخزن پلی اتیلن سه لایه، یک لایه مجزای آنتی یو وی برای جلوگیری از ورود اشعه خورشید به داخل مخزن دارد، این مشکل به هیچ وجه برای شما پیش نمی‌آید. البته توجه داشته باشید که نوع مخزن آبی که خریداری می‌کنید هم بسیار مهم است. ممکن است سازنده‌های متفرقه تانکر پلی اتیلنی به شما بفروشند که این لایه تیره رنگ میانی را نداشته باشد و در نتیجه نتواند از محتویات مخزن در برابر اشعات ماورابنفش محافظت کند.

باورهای نادرست راجع به مخزن آب

به علاوه تمامی محصولاتی که در البرزمخزن عرضه می‌شوند، ضد جلبک و آنتی باکتریال هستند. به همین دلیل امکان رشد جلبک را به صفر می‌رسانند. پس با خیال راحت خرید خود را انجام دهید.

کلام آخر

یکی از ویژگی‌های مهمی که مخازن پلی اتیلن دارند و در این لیست فرصتی برای اشاره به آن پیدا نشد، قابل بازیافت بودن آنهاست. زمانی که به هر دلیلی تانکر پلی اتیلنی شما از چرخه استفاده خارج شد، می‌توانید آن را به مراکز بازیافت بفرستید و مطمئن باشید که به طبیعت آسیبی وارد نکرده‌اید. اگر از این مخازن برای نگهداری مواد شیمیایی استفاده می‌کرده‌اید، قبل از بازیافت آنها را ضد عفونی می‌کنند تا برای مصارف بعدی مشکلی ایجاد نشود.

شما چه سوالی درباره مخازن پلی اتیلن دارید؟ آیا موردی ذهن شما را مشغول کرده که فکر کنید از نقاط ضعف خرید مخزن پلی اتیلن است و در این لیست به آن اشاره نکرده‌ایم؟ در بخش نظرات برای ما بنویسید تا به طور کامل در مقالات بعدی البرزمخزن به توضیح آنها بپردازیم. همچنین شما عزیزان می‌توانید قبل از خرید، از تیم پشتیبانی و فروش البرز مخزن هرگونه سوالی که داشتید را بپرسید. امیدواریم که این مقاله توانسته باشد ابهامات رایج درباره مخازن پلی اتیلنی را برطرف کند تا شما با خیال راحت خرید خود را انجام دهید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.