آموزشی

معرفی انواع مخازن ذخیره آب

انواع مخزن آب

معرفی انواع مخازن ذخیره آب

آیا انواع مخازن ذخیره آب را می‌شناسید؟ تا به حال فکر کرده‌اید که بهترین مخزن برای ذخیره آب کدام نوع مخزن است؟ دخیره آب ممکن است به سادگی که به نظر می‌رسد نباشد، انواع مخزن وجود دارد که برای ذخیره‌سازی انواع مایعات مناسب هستند و تنها برخی از آنها برای ذخیره ایمن آب آشامیدنی مناسبند.

برای اینکه بتوانید تصمیم بگیرید کدام نوع از انواع مخازن آب را در تاسیسات خود نصب کنید، لازم است ابتدا انواع مخازن ذخیره آب را بشناسید. و قبل از آن بهتر است نسبت به شرایط خود دید مناسبی داشته باشد. برای همین منظور ابتدا موارد زیر را بررسی کنید:

  • کاربرد: مخزن شما قرار است چه نوع آبی را ذخیره کند؟
  • بودجه: چقدر حاضرید برای مخازن ذخیره آب خود سرمایه‌گذاری کنید؟
  • فضای موجود: چه فضایی برای نصب مخزن در درسترس است؟
  • ظرفیت: چه مقدار آب برای ذخیره‌سازی نیاز دارید؟

برای جواب سوال آخر می‌توانید از مقاله‌های زیر کمک بگیرید:

محاسبه حجم مخزن ذخیره آب ساختمان

نحوه محاسبه حجم تانکر آب کشاورزی

فرمول محاسبه حجم انواع مخزن ذخیره آب

 

با در نظر گرفتن جواب این سوالات، به خواندن مقاله ادامه دهید تا بتوانید تصمیم بگیرید کدام مخزن از انواع مخازن ذخیره آب برای شرایط شما ایده‌آل است. ما در ادامه مطلب، انواع مخازن آب بر اساس جنس، شکل و سایز و تعداد لایه را به صورت مجزا بررسی کرده‌ایم:

 

 

معرفی انواع مخازن ذخیره آب از نظر جنس

 

مخزن ذخیره آب پلی اتیلن

مخزن آب پلی اتیلن

مخازن آب پلی اتیلن برای ذخیره مقدار مشخصی از آب آشامیدنی ایده‌آل هستند. ظرفیت انواع مخازن آب پلی اتیلن از زیر 100 لیتر تا حدود 70 هزار لیتر ساخته شده‌اند. ولی ظرفت استاندارد انواع مخازن ذخیره آب پلی اتیلن حداکثر تا 20،000 لیتر می‌باشد. مخازن پلاستیکی یا مخازن پلی اتیلن، مخازن ذخیره طولانی مدت آب هستند. جابه‌جایی آنها نیز بسیار آسان است. انواع مخزن پلی اتیلن برای کاربردهای متفاوت تولید می‌شود ولی ذخیره آب آشامیدنی یکی از کاربردهای معمول این نوع مخازن است.

 

 

مخزن فلزی

مخزن آب فلزی

منبع آب فلزی یا تانکر فلزی، معمولا از جنس فولاد، گالوانیزه (فولاد پوشیده شده با فلزی دیگر برای جلوگیری از خوردگی) و یا استیل ساخته می‌شوند.

مخازن آب فولادی یا گالوانیزه از قدیمی‌ترین انواع مخازن ذخیره آب هستند که به طور عمده در صنایع برای ذخیره آب آشامیدنی و غیر آشامیدنی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. مخزن استیل نیز یکی از مخازن فلزی مقاوم در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی می‌باشد. که در سیستم‌های صنایع غذایی، دارویی و پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرید.

مخازن ذخیره آب استیل، از جنس استنلس استیل، استیل موج‌دار و … هستند. و معمولا به صورت استوانه ایستاده ساخته می‌شوند. مخازن فولادی و گالوانیزه نیز در اشکال متفاوت؛ مخازن عمودی فلزی، مخزن هوایی فلزی، مخزن افقی فلزی، مخزن مکعبی فلزی و … تولید می‌شوند.

 

انواع مخازن ذخیره آب خانگی

همانطور که در تقسیم‌بندی انواع مخازن ذخیره آب از نظر جنس گفتیم، مخازن آب عمدتا در دو مدل منبع فلزی و منبع پلاستیکی (پلی اتیلن) تولید می‌شوند. انواع منابع ذخیره آب خانگی نیز در این دو دسته از نظر جنس قرار می‌گیرند.

در حال حاضر مخازن آب فلزی به عنوان مخزن ذخیره آب خانگی، کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرند. آن هم بیشتر به دلیل قیمت بالاتر، طول عمر کمتر و قابلیت خوردگی و زنگ‌زدگی آنهاست. البته از بین مخازن فلزی، منبع آب از جنس استنلس استیل، چون در برابر نور مستقیم خورشید مقاوم بوده و ضد زنگ هستند، می‌توانند یکی از بهترین گزینه‌ها در انواع منبع خانگی باشند. اما همچنین گران‌ترین مخزن و بسیار سنگین هستند.

در بین انواع مخازن خانگی فلزی و پلاستیکی، بدون شک بهترین و مقرون به صرفه‌ترین مخزن ذخیره آب خانگی برای ذخیره آب به مقدار کم یا متوسط، مخازن پلی اتیلن هستند. مخصوصا مخازن پلی اتیلن سه لایه آنتی باکتریال، که هم ضد میکروب بوده و هم باعث جلوگیری از جلبک زدن مخزن آب پلاستیکی شده و محیط ذخیره آب بهداشتی را پدید می‌آورند.

مخازن پلی اتیلن برای مصارف خانگی، از نظر شکل و سایز تنوع بالایی دارند. که کاربری و نصب آنها را برای تمام فضاهای موجود امکان‌پذیر می‌کند. اما همین تنوع در محصول نیز انتخاب را کمی سخت می‌کند. به دلیل همین تنوع بالای مخازن پلی اتیلن، توصیه می‌کنیم برای انتخاب بهترین مخزن ذخیره آب در بین انواع خانگی، قبل از اقدام به خرید با کارشناسان ما از طریق سایت یا تماس تلفنی مشورت کنید تا قبل از انجام هر گونه هزینه‌ای بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

برای آشنایی بیشتر با انواع منابع خانگی، در ادامه انواع مخزن پلاستیکی یا انواع تانکر آب پلاستیکی را از نظر ابعاد، سایز و تعداد لایه معرفی می‌کنیم:

موارد استفاده تانکر پلاستیکی

مخازن پلاستیکی برای طیف گسترده‌ای از کاربردهای ذخیره‌سازی و حمل مواد استفاده می‌شود. برخی از صنایع مختلفی که از تانکرهای پلاستیکی استفاده می‌کنند، عبارتند از: گاز و نفت، کشاورزی، تصفیه آب، مواد شیمیایی، مواد غذایی و آشامیدنی، بازیافت، شستشوی قطعات صنعتی، ساخت و آبکاری.

به عنوان مثال صنعت کشاورزی از انواع مخزن پلاستیکی برای کمک به سیستم‌های آبیاری و کوددهی استفاده می‌کند. صنعت پتروشیمی از تانکر پلاستیکی برای حمل‌و‌نقل و ذخیره‌سازی نفت و گاز استفاده می‌کند. همچنین از انواع مخزن پلاستیکی برای مصارف بهداشتی، مانند آب آشامیدنی و وسایل پلاستیکی مورد استفاده در آشپزخانه و صنایع ‌غذایی استفاده می‌شود.

 

تاریخچه مخازن پلاستیکی

مخازن ساخته شده از موادی مانند سنگ، سرامیک و چوب، هزاران سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال تمدن دره سند، که بین 3000 تا 1500 سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته است، از مخازن برای ذخیره آب و غلات استفاده می‌کرده است.

اما مخازن پلاستیکی فقط از اواسط قرن 20 استفاده می‌شوند. با اینکه پلاستیک از دهه 1800 سنتز* شد، اما تا زمان ظهور فناوری مناسب، نمی‌توانستند از آن برای ساخت مخزن استفاده کنند. این فناوری در دهه 1960 ایجاد شد. یعنی زمانی که مهندسان اولین فرایند قالب‌گیری پلاستیکی چرخشی را ایجاد کردند. این فرآیند به تولیدکنندگان امکان ساخت ظروف توخالی بزرگ را داد. و آن زمان با استفاده از پلی اتیلن با چگالی کم، اقدام به تولید مخازن پلاستیکی کردند.

در 50 سال گذشته، مهندسان و شیمی‌دانان، فرآیندهای بهبود یافته و ترکیبات جدید پلاستیکی ارائه داده‌اند. که این امر باعث رشد و توسعه صنعت مخازن پلاستیکی شده‌است. از جمله دستاوردهای نوین در ساخت مخزن پلاستیکی، استفاده از تکنولوژی نانو و تولید مخزن سه لایه آنتی باکتریال است. در ایران اختراع مخزن آنتی باکتریال، برای اولین بار توسط مهندسان شرکت تهران پلیمر یارا صورت گرفته است. و این شرکت تنها مخازن آنتی باکتریال مورد تایید انستیتو پاستور و جهادهای دانشگاهی در ایران را تولید می‌کند.

امروزه تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی علاوه بر تکنولوژی‌های جدید، نگاه خود را به سمت پایداری معطوف کرده‌اند. خوشبختانه انواع منبع آب پلاستیکی قابل بازیافت هستند. و هنوز هم، این صنعت در جستجوی راه‌هایی برای کاهش تأثیرات زیست محیطی و حمایت از زمین سالم است.

* سنتز به معنای تجزیه و تحلیل یک ماده است؛ که برای ساخت یک ماده اولیه یا جدید استفاده می‌شود.

انواع مخازن ذخیره آب پلاستیکی

روش‌های زیادی برای دسته‌بندی مخازن پلاستیکی وجود دارد‌، اما سه روش زیر بیشتر رایج است. مخازن پلاستیکی را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

  1. موادی که درون مخزن ذخیره می‌شود
  2. نوع مواد سازنده مخزن
  3. کاربرد و طراحی مخزن

به عنوان مثال، برای انواع مخزن پلاستیکی با توجه به موادی که درون مخزن نگهداری می‌شود، می‌توان این موارد را نام برد: مخازن آب، مخازن سوخت پلاستیکی، مخازن شیمیایی و مخازن پلاستیکی روغن.

چند نمونه از مخازن طبقه‌بندی شده بر اساس مواد تشکیل دهنده عبارتند از: مخازن پلی اتیلن، مخازن پلی پروپیلن و مخازن FRP.

و در نهایت، چند نمونه از متداول‌ترین مخازن از نظر کاربرد و طراحی عبارتند از: مخزن پلاستیکی فاضلاب، مخزن پلاستیکی مخروطی، مخزن زیرپله پلاستیکی، مخزن آسان رو پلاستیکی، تانکر پلاستیکی عمودی و افقی، تانکر پلاستیکی نیسانی و … همچنین منبع دوجداره پلاستیکی، منبع پلاستیکی سه جداره و …

 

1-انواع مخزن پلاستیکی بر اساس موادی که درون مخزن ذخیره می‌شود

 

مخزن ذخیره آب

مخزن ذخیره آب

انواع مخازن آب برای کاربردهایی مانند ذخیره آب آشامیدنی در داخل خانه و یا مخزن ذخیره آب آتش نشانی استفاده می‌شود. منبع پلاستیکی آب را می‌توان از مواد متعددی ساخت. که متداول‌ترین آنها پلی اتیلن است. مواد دیگری که می‌توان برای ساخت مخازن آب استفاده کرد: پلی پروپیلن ، PVC و PVDF است. مخازن آب به دلیل نیاز به سبک بودن و مقاومت در برابر مواد شیمیایی و تغییرات دمایی، معمولاً با استفاده از پلی اتیلن ساخته می‌شوند. همچنین انواع مخزن پلی اتیل، دارای گرید غذایی برای مصرف انسان و ذخیره آب آشامیدنی هستند.

توصیه می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با انواع مخازن ذخیره آب پلی اتیلن مطالب زیر را مطالعه کنید:

انواع مخازن ذخیره آب پلاستیکی :

انواع منبع آب پلاستیکی یا پلی اتیلن از نظر شکل و ابعاد، به 8 دسته زیر تقسیم می‌شوند:

انواع مخزن آب پلاستیکی

 

1) مخزن آب عمودی یا مخزن ایستاده

مخزن آب عمودی

 

مخازن پلی اتیلن عمودی برای هر دو مصرف خانکی و تجاری طراحی شده‌اند. این مخازن بر خلاف مخازن افقی، نیازی به پایه ندارند و بدون پایه تولید می‌شوند. در صورتی که محدودیتی از نظر ارتفاع نداشته باشید، مخزن ایستاده به دلیل اشغال کمترین سطح، بهترین و اقتصادی‌ترین انتخاب در بین انواع مخازن ذخیره آب هستند. مخزن پلی اتیلن عمودی البرز با ظرفیت 100 لیتر تا 20،000 لیتر و به صورت سه لایه و آنتی باکتریال در دسترس هستند.

 

2) مخزن افقی یا مخزن خوابیده

مخزن آب افقی

 

مخزن افقی یا خوابیده به دلیل ارتفاع کمی که دارد، در فضاهایی که محدودیت ارتفاع دارند و یا سطح محل نصب مخزن استحکام بالایی نداشته باشد؛ بهترین گزینه برای نصب هستند. مخازن افقی، دارای پایه‌هایی از جنس پلی اتیلن هستند. انواع مخازن ذخیره آب افقی البرز مخزن از 100 الی 15،000 لیتر و سه لایه (ضد جلبک) تولید می‌شوند.

(حال که با دو مخزن افقی و عمودی تا حدودی آشنا شدید توصیه می کنیم برای آشنایی بیشتر با آنها مقاله تفاوت مخزن عمودی و افقی را نیز مطالعه کنید.)

 

3) مخزن بیضی

مخزن آب بیضی

انواع منبع آب پلاستیکی، چه به صورت مخزن بیضی و چه مخزن افقی یا خوابیده، بیشتر بر روی پشت‌بام یا فضای باز؛ که تحت تابش نور مستقیم خورشید و وزش باد هستند نصب می‌شوند. از این رو مخزن بیضی سه لایه که مانع نفوذ نور خورشید به درون آب می‌شود، بهترین انتخاب در بین انواع منبع آب پلاستیکی بیضی خواهد بود. مخزن بیضی سه لایه آنتی باکتریال، مانع از رشد میکروب و رشد جلبک در آب آشامیدنی شما می‌شود. انواع منبع آب پلاستیکی بیضی در حجم‌های 500 تا 5،000 لیتری، سه لایه آنتی باکتریال، در تهران پلیمر یارا در در حال تولید هستند.

 

4) مخزن زیرپله

مخزن آب زیرپله

 

این مخازن مخصوص جاگذاری و نصب در فضای زیر راه‌پله طراحی و تولید شده‌اند. در بین انواع منبع آب پلاستیکی، با استفاده از مخزن زیرپله می‌توان از تمامی فضای در دسترس زیرپله در مجتمع‌ها و ساختمان‌ها استفاده کرد. در حال حاضر انواع مخازن ذخیره آب زیرپله ای در حجم‌های 500 تا 1500 لیتر طراحی و تولید می‌شوند.

 

 

5) مخزن مکعبی و مخزن آسان رو

مخزن آب مکعبی مخزن آب آسان رو

 

انواع مخازن ذخیره آب اسلیم در طرح‌های تخت، قائم یا افقی موجود هستند. و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در مکان‌هایی که فضای آنها محدود است مانند اتاق‌ها یا کنار دیوار قابل نصب هستند. این مخازن به دلیل عرض کم و عبور راحت آنها از راهروها و درب‌های مختلف، به مخزن آسان رو نیز شناخته می‌شوند. همچنین این مخازن پلاستیکی باریک به دلیل نصب کنار دیوار، مخزن دیواری نیز نامیده می‌شوند. انواع منبع آب پلاستیکی آسان رو، بهترین انتخاب برای فضاهای محدود و بلااستفاده هستند. اما قیمت آنها نیز بالاتر از سایر مخازن است. به همین دلیل در صورتی پیشنهاد می‌شوند که انواع مخازن ذخیره آب افقی یا عمودی قابل عبور و نصب ‌نباشند

مخزن مکعبی نیز برای محل‌هایی با ارتفاع محدود مناسب هستند.

تمامی مخازن آسان رو و منبع پلی اتیلن مکعبی در شرکت تهران پلیمر یارا، سه لایه آنتی باکتریال بوده و در ظرفیت‌های متنوع تولید می‌شوند.

 

 

6) مخزن پلاستیکی نیسانی

مخزن آب نیسانی

تانکر پشت نیسانی به صورت افقی و برای حمل آب (قابل شرب و غیر شرب) طراحی شده‌اند. انواع منبع آب پلاستیکی نیسانی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که پایه‌های آنها به راحتی بر روی سطح پشت خودروی حمل مایعات نصب می‌شوند. همچنین انواع منبع آب پلاستیکی نیسانی برای ذخیره آب آشامیدنی، کاملا بهداشتی و آنتی باکتریال و مقاوم در برابر تابش اشعه UV خورشید طراحی شده‌اند. انواع تانکر پلاستیکی نیسانی برای حمل و نقل آب و در ظرفیت‌های 2،000 و 2،500 لیتری ایده‌آل هستند.

 

 

7) مخزن قیفی

مخزن آب قیفی

مخزن قیفی پلی اتیلن به مخزن مخروطی نیز شناخته می‌شود. انواع مخزن قیفی جهت تخلیه کامل مایع در صنایع، کاربرد فراوانی دارند. مخازن قیفی به صورت عمودی بوده و بر روی پایه نصب می‌شوند. انواع مخزن قیفی به دلیل ارتفاع حاصل از نصب بر روی پایه و حالت قیفی که در انتهای پایینی خود دارند؛ امکان تخلیه آب و مایعات را به شکل کامل مهیا می‌کنند. انواع منبع آب پلاستیکی قیفی در ظرفیت 250 تا 10،000 لیتر و به صورت سه لایه آنتی باکتریال، در شرکت تهران پلیمر یارا تولید می‌شوند.

 

 

8) مخزن هوایی

مخزن آب هوایی

مخزن هوایی بیشتر در مناطقی که زمین مرتفع در نقطه مورد نظر وجود ندارد استفاده می‌شوند. انواع مخازن ذخیره آب هوایی با نصب بر روی پایه‌ای یکپارچه باعث ایجاد فشار مناسب در شبکه آب آن محل می‌شوند. شاید این مخازن را در بعضی مناطق شهری یا شهرک‌های صنعتی و روی پایه‌های مرتفع‌شان دیده باشید. این برج‌های ذخیره آب، که از جنس پلی اتیلن نیز ساخته می‌شوند، با عنوان مخزن هوایی، منبع آب هوایی و یا تانکر آب هوایی شناخته می‌شوند. انواع مخزن هوایی به صورت استوانه‌ای، مخروطی، مکعبی و کروی تقسیم‌بندی می‌شوند.

 

مخزن سوخت پلاستیکی

مخزن سوخت پلاستیکی

مخازن سوخت پلاستیکی، برای حمل و ذخیره مواد قابل اشتعال مانند گازوئیل، نفت، بنزین و … استفاده می‌شوند. مخازن سوخت پلاستیکی معمولاً از پنج ماده مختلف ساخته می‌شوند: پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) ، پلی پروپیلن، پلی اتیلن بازیافتی و اتیل وینیل الکل (EVOH).

 

مخزن پلاستیکی ذخیره مواد شیمیایی

مخزن سوخت پلاستیکی

این مخازن برای ذخیره مواد شیمیایی تهاجمی یا بسیار واکنش‌پذیر، مانند اسید سولفوریک استفاده می‌شود. کارخانه تولید تانکر پلاستیکی، مخازن ذخیره مواد شیمیایی را با فضای داخلی و اتصالات مقاوم در برابر واکنش و خوردگی می‌سازد.

 

مخزن پلاستیکی روغن

مخزن پلاستیکی روغن

مخازن پلاستیکی روغن، مشابه مخازن سوخت پلاستیکی هستند. اما مواد سازنده آنها متفاوت است. از جمله موادی که سازندگان معمولا برای ساخت منبع پلاستیکی ذخیره روغن استفاده می‌کنند، می‌توان پلی اتیلن قالب‌گیری شده، پلاستیک تقویت‌شده با فایبرگلاس (که به آن پلاستیک تقویت‌شده با شیشه نیز گفته می‌شود) و یا FRP را نام برد.

 

 

2- انواع مخازن ذخیره آب پلاستیکی بر اساس نوع مواد سازنده مخزن

 

مخزن پلی اتیلن

مخازن پلی اتیلن همه کاره هستند. و برای ذخیره انواع مایعات، مواد شیمیایی و جامدات از جمله: قلیایی‌ها ، اسیدها ، آب و حلال‌ها در شرایط غیر فشار استفاده می‌شوند. به مخازن ساخته‌شده با پلی اتیلن، تثبیت‌کننده‌های نور ماوراءبنفش برای استفاده در کاربردهای بیرونی اضافه می‌شود. این ویژگی مخصوصا برای انواع مخزن آب خانگی، کاربرد فراوانی دارد (معروف به مخزن آب ضد جلبک). همچنین انواع مخزن پلی اتیلن دوام بالایی داشته و دارای درجه مواد غذایی (فودگرید) هستند. بنابراین بهترین مخزن آب خانگی خواهند بود.

 

مخزن پلی پروپیلن

مخازن پلی پروپیلن در برابر گرما (نقطه ذوب 320 ℉)، رطوبت، مواد شیمیایی و سایر مواد خورنده مقاوم هستند. آنها همچنین با دوام، سبک و محکم هستند. از مکان‌هایی که مخازن پلی پروپیلن محبوبیت بیشتری دارد، کارخانه‌های فرآوری فولاد ضد زنگ است.

 

مخزن FRP (مخزن GRP)

متداول‌ترین ماده‌ای که مخازن FRP از آن ساخته می‌شوند، پلاستیک تقویت‌شده با شیشه یا GRP است. مخازن FRP به عنوان ماده‌ای مورد تأیید سازمان غذا و دارو، در فرآوری مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

3- انواع مخازن دخیره آب پلاستیکی از نظر کاربرد و طراحی مخزن

انواع مخزن پلاستیکی از نظر کاربرد، تعداد لایه و شکل و ابعاد، تنوع فراوان دارند. این مخازن قابلیت ذخیره‌سازی انواع مواد از آب و مواد شیمیایی گرفته تا ذخیره و تصفیه فاضلاب (که به سپتیک تانک معروف هستند) را دارند. همچنین در ابعاد و طرح‌های متفاوت افقی، عمودی، بیضی، مکعبی، زیرپله و … تولید می‌شوند.

از نظر تعداد لایه نیز، انواع مخزن پلی اتیلن در مدل‌های مخازن تک لایه، دو لایه، سه لایه، چهار لایه و … با توجه به نیاز و کاربر تولید می‌شوند.

در زیر به چند نمونه از انواع مخزن پلاستیکی از نظر کاربرد و طراحی اشاره می‌کنیم:

 

سپتیک تانک

سپتیک تانک

هدف از تولید مخازن سپتیک بسیار تخصصی‌تر است. زیرا این مخازن برای ذخیره مواد در فرآیند تصفیه فاضلاب طراحی شده‌اند. دو قسمت اساسی سیستم سپتیک تانک پلی اتیلن، خود مخزن سپتیک و یک میدان تخلیه است. این دو قسمت با هم یک سیستم تصفیه فاضلاب در محل، ایجاد می‌کنند.

 

مخزن ذخیره‌سازی

مخازن ذخیره‌سازی پلاستیکی، برای ذخیره‌سازی انواع مواد استفاده می‌شوند. ذخیره‌سازی برنامه‌ای است که تقریباً در هر صنعتی وجود دارد. و باعث می‌شود تولید مخازن ذخیره‌سازی متنوع باشد. علاوه بر صنعت، انواع منبع آب پلاستیکی از جنس پلی اتیلن، بهترین منبع آب خانگی برای ذخیره آب آشامیدنی در طولانی مدت هستند. به همین دلیل، انواع تانکر آب پلاستیکی از جنس پلی اتیلن نیز با تنظیمات و طراحی‌های بی‌شماری تولید می‌شوند.

 

مخزن چند لایه

مخازن پلاستیکی از جنس پلی اتیلن، بر اساس کاربرد و نیاز مصرف‌کنندگان در لایه‌های مختلف تولید و طبقه‌بندی می‌شوند. این مخازن بسته به نوع کاربرد در دو دسته مخزن تک لایه و مخزن چند لایه تولید می‌شوند.

به عنوان مثال مخزن تک لایه، معمولا برای مایعات صنعتی استفاده می‌شود. مخازن دو لایه، بیشتر برای ذخیره زباله‌های خطرناک و سایر مواد بالقوه مضر استفاده می‌شود. و منبع سه لایه پلاستیکی و چهار لایه، به دلیل لایه میانی مشکی رنگ، مانع عبور نور به درون مخزن می‌شوند. به همین خاطر بهترین مخزن ذخیره آب بهداشتی، به دلیل جلوگیری از جلبک زدن مخزن پلی اتیلن و بو گرفتن آب هستند.

 

مخزن قیفی

نامگذاری مخازن پایین مخروطی یا مخزن پلاستیکی قیفی به دلیل انتهای پایینی مخروطی شکل آنهاست. هدف از این طراحی: 1) ساده‌سازی روند توزیع از پایین مخزن و 2) کارآیی بیشتر فرآیند تخلیه مخزن است.

علاوه بر مدل مخزن قیفی، انواع مخزن پلاستیکی با جنس پلی اتیلن برای ذخیره‌سازی آب در 8 مدل دیگر نیز تولید می‌شوند: 1- مخزن عمودی 2- مخزن افقی 3- مخزن بیضی. 4- مخزن زیر پله 5- مخزن مکعبی 6- مخزن آسان رو 7- مخزن نیسانی و 8- مخزن هوایی تمامی مدل‌های انواع مخزن پلی اتیلن، در مقاله انواع مخزن ذخیره آب به طور کامل معرفی شده‌اند.

بعضی از مخارن سه لایه علاوه بر ضد جلبک بودن، ضد باکتری نیز هستند. به این نوع مخازن، مخزن سه لایه آنتی باکتریال می‌گویند.

نکته: مخازن پلی اتیلن بیشتر به صورت تک لایه و سه لایه کاربرد دارند. برای آنکه بتوانید مخزن سه لایه را از تک لایه تشخیص دهید، فرق مخزن سه لایه با تک لایه را بخوانید.

 

سخن آخر

اکنون که با انواع مخازن ذخیره آب آشنا شدید می‌توانید بهترین تصمیم را با توجه به شرایط خود اتخاذ کنید. شما چه برای ذخیره آب آشامیدنی ساختمان نیاز به مخزن ذخیره آب داشته باشید و چه برای آبیاری باغ و کشاورزی و چه برای فرآیند صنعتی، ما به عنوان بورس مخزن آب پلاستیکی، یک مخزن ذخیره آب مناسب برای پاسخگویی به نیازهای شما داریم. می‌توانید برای ارزیابی شرایط و فضای خود به منظور مشخص کردن نوع و اندازه مخزن ذخیره آب با ما مشاوره کنید. در بخش نظرات و یا تماس تلفنی سوالاتتان را بپرسید تا کمک کنیم نیازتان را برآورده کنید.

انواع مخزن پلاستیکی از نظر شکل و سایز تنوع بالایی دارند. که کاربری و نصب آنها را برای تمام فضاهای موجود امکان‌پذیر می‌کند. همچنین ویژگی‌های مخازن پلاستیکی باعث می‌شود این مخازن برای انواع کاربردها، مناسب و مقرون‌به‌صرفه‌تر باشند.

در این مطلب، توضیح کاملی در مورد انواع مخزن پلاستیکی از سه منظر ارائه می‌کنیم. همچنین موارد استفاده این مخازن و تاریخچه آنها را هم بررسی خواهیم کرد.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.