آموزشی

همه چیز راجع به آب تهران

کمبود آب در تهران

مسئله آب تهران یکی از مسائل و امور چالش برانگیزی است که روزانه اخبار و اطلاعیه‌های جدیدی در مورد آن منتشر می‌شود. کیفیت پایین آب برخی از مناطق تهران یا قطعی و کمبود آب، جزو مسائل مهمی است که مردم این شهر با آن مواجه هستند. به منظور برطرف کردن چالش‌ها و مشکلات آب تهران تصمیماتی از طرف مسئولان مربوطه گرفته شده است که جوابگویی این تصمیمات با گذر زمان مشخص می‌شود و در خبرهای آتی می‌توان آن‌ها را پیگیری نمود.

به صورت کلی، طبق گزارشات و آمارهای مختلف، استان تهران یکی از استان‌هایی است که با کمبود آب مواجه بوده و در صورت عدم رعایت مصرف صحیح منابع آب، و عدم ارائه راهکارهای مناسب، این استان همچنان با بحران‌های آب دست و پنجه نرم خواهد کرد.

هشدار مصرف آب به تهرانی‌ها

شرکت آب و فاضلاب استان تهران با در نظر داشتن وضعیت نامطلوب منابع آب این استان در تابستان گذشته، با صدور هشدارهایی، مردم این استان را به مدیریت صحیح مصرف آب تشویق نموده است.

حل مشکلات آب تهران و اتمام این هشدارها، به بارش‌های پاییز بستگی دارد و انتظار می‌رود که در طی ماه‌های پاییز، شاهد بارش‌های مناسب برای تامین منابع آب این منطقه باشیم. هرچند با توجه به شرایط اول پاییز 1402 تا به امروز، این نتیجه به دست آمده است که وضعیت بارش این روزها، برای تامین منابع آبی تهران مناسب نبوده است.

جبران کمبود آب شرق تهران 

منطقه شرق تهران، یکی از مناطق تهران است که با کمبود آب مواجه بوده و خبرهای قطعی آب این منطقه و هشدارهای مربوط به آن در طی روزهای گذشته منتشر شده است. جلسه قرارگاه آب استان تهران هر دو هفته یک بار توسط محسن اردکانی، ریاست محترم این قرارگاه برگزار می‌شود و به مسائل مهم و چالش‌های آب تهران پرداخته می‌شود و برنامه‌ریزی‌های لازم صورت می‌گیرد.

اما مدیرعامل آبفای تهران به منظور جبران کمبود آب در منطقه شرق تهران و اشاره به کمبود 50 میلیون متر‌مکعبی آب در این منطقه، از افزایش تولید آب در سامانه‌های غربی و انتقال آن به سامانه‌های منطقه شرق تهران به واسطه رینگ حضرت قمر بنی هاشم (ع) خبر داد و گفت که این موضوع را در برنامه آتی خود دارند.

همچنین محسن اردکانی در بیست و سومین نشست قرارگاه آب تهران به اقدامات انجام شده برای آبرسانی به شهر تهران خبر دادند و گفتند: به منظور افزایش تاب آوری آب تهران، ایستگاه پمپاژی با 31 مخزن آب تامین شده است تا با تخصص و توان مهندسان شرکت آب این منطقه، آب مازاد سد ماملو و تصفیه خانه ششم آب تهران به منطقه شمال و شمال شرق تهران ارسال شود. با این برنامه‌ریزی، آب شرب به بیش از 4000 متر در بالا دست پمپاژ می‌شود.

همچنین آقای اردکانی بیان داشتند که این ایستگاه پمپاژ، توانایی پمپاژ حداکثر 1000 لیتر آب در ثانیه را دارد. در سناریوی اول این پروژه، ابتدا حدود 500 لیتر آب در ثانیه از مخزن به بالا دست پمپاژ می‌شود تا درصورت کاهش ورودی آب از سد لار و لتیان به تصفیه خانه‌های تهران، بخشی از نیاز منطقه شمال و شمال شرق تهران به آب تامین شود.

هشدار مصرف آب به تهرانی‌ها

تجهیز مراکز درمانی به مخازن آب

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، تجهیز مراکز درمانی به منبع آب اضطراری را ضروری دانستند. آقای علی نصیری در هشتمین کنگره تخصصی و بین المللی ساخت بیمارستان و مدیریت منابع و تجهیزات، بیمارستان‌ها را به یک شهر کوچک توصیف کردند و بیان نمودند، بیمارستان‌ها مراکز مهمی هستند که باید در زمان بحران و در 24 ساعت شبانه روز خدمات خود را به صورت مکرر به شهروندان ارائه دهند و به همین دلیل ایمنی آن‌ها را مهم دانستند.

مشکلاتی مانند حریق و مخاطرات سازه‌ای برای بیمارستان‌های تهران مسائلی مهم هستند که وزارت راه و شهرسازی و شهرداری تهران در جریان ارزیابی ساختمان‌های مهم و بلند مرتبه شهر تهران و ارزیابی وضعیت بیمارستان‌ها نیز هستند.

آقای نصیری به نقش مهم بیمارستان‌ها در مدیریت بحران اشاره نمود و بیان داشتند که یکی از ضروریات بیمارستان‌ها با توجه به دستورالعمل، تریاژ بیمارستانی است تا در زمان بروز مشکل یا حادثه بتوانند عملکرد مناسب را ارائه دهند.

به همین دلیل جناب آقای نصیری رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، مسئله تجهیز مراکز درمانی به مخازن آب اضطراری را بیان کردند. با تامین مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به مخزن آب، می‌توان در مواقع بروز مشکل و یا مخاطراتی مانند آتش سوزی اقداماتی سریع‌تر و عملکردی بهتر را ارائه داد.

پیش‌بینی وضعیت آب تهران 

مدیر کل اداره هواشناسی استان تهران با اشاره به موضوع افزایش یک درجه‌ای دمای تهران در پاییز و با وجود پیش بینی بارش‌های نرمال و بیش از نرمال، همچنان مدیریت منابع و مصرف آب را توصیه نمودند. همچنین با توجه به کمبود بارش و خشکسالی‌های پیاپی، مسئله مدیریت و اصلاح الگوی مصرف به ویژه در بخش‌های کشاورزی صنعتی و خانگی را توصیه کردند.

مازیار غلامی در مورد وضعیت بارش و دمای هوا در پاییز اظهار کردند که با توجه به تحلیل نقشه‌های پیش‌بینی فصلی، دمای هوای تهران، 0.5 تا 1 درجه سلسیوس بالاتر است. همچنین متوسط بارش تهران برای ماه‌های آبان و آذر بیشتر از حد نرمال پیش بینی می‌شود و به صورت کلی از متوسط بارش استان، نرمال خواهد بود.

همچنین ایشان خاطرنشان نمودند که در صورت نرمال بودن بارش نیز همچنان مدیریت منابع و مصرف آب توصیه می‌شود. زیرا با توجه به وضعیت دما و بارش ماه‌های گذشته و مطابق با تجزیه و تحلیل آمارهای دریافتی از ایستگاه‌های هواشناسی، در شهریور ماه بارش‌ها به صورت پهنه‌ای و 0.2 میلی‌متر بوده‌اند و این آمار کاهش 97 درصدی بارش نسبت به دوره‌های بلند مدت را نشان می‌دهند. همچنین در مقایسه با دوره‌های بلند مدت نیز بارش در استان تهران، 80 درصد کاهش داشته است.

بنابراین مطابق با آمارها و گزارشات به دست آمده، استان تهران جزو 5 استان کشور است که با کاهش بارش مواجه بوده و به همین دلیل در برخی از مناطق با کاهش شدید آب روبرو شده و به همین دلیل مدیریت و مصرف صحیح منابع آب، حائز اهمیت است.

نتیجه‌گیری 

یکی از مشکلات و چالش‌های همیشگی شهر تهران، مسئله آب این استان است. استان تهران سالهاست که با کمبود آب، پایین بودن کیفیت آب، قطعی آب و مسائلی از این قبیل مواجه است. به منظور حل مشکلات آب تهران، جلسات و برنامه‌هایی توسط مسئولان این استان صورت گرفته است.

پیش‌بینی‌های هواشناسی استان تهران وضعیت بارش استان تهران را در پاییز بررسی نموده‌اند و وضعیت آن را نرمال یا بیشتر از نرمال می‌دانند و بهبود وضعیت آب تهران را امیدوارکننده اعلام کرده‌اند، اما همچنان مدیریت منابع آب این استان در بخش‌های مختلف پیشنهاد می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *